Yükleniyor...

İran, Yasa Dışı Kripto Madenciliğine Daha Çok Para ve Hapis Cezası Getirecek

İran, ülke genelinde yaşadığı elektrik kesintileri sebebiyle kripto para madenciliğini Mayıs 2021’de yasaklamıştı.

kripto para madenciligi Iran

İran, ülke genelinde yaşadığı elektrik kesintileri sebebiyle kripto para madenciliğini Mayıs 2021’de yasaklamıştı. Ülke, bu alanda yeni düzenlemeler ve kripto madenciliği kanunları getirerek Mart 2022’de yasağı kaldırdığını açıklamıştı. İran şimdi söz konusu kanunlara daha sıkı düzenlemeler getiriyor.

Yasa Dışı Kripto Madenciliği Yapanlara Ağır Cezalar Verecek

iran kripto para madenciigi

İran Hükümeti, yasa dışı kripto madenciliğini engellemek için yeni düzenlemeler ve yeni cezalar getireceğini açıkladı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre, yasa dışı kripto madenciliği yapanlara para cezası en az üç, en fazla beş kat artırılacak ve ayrıca düzenleme, hapis cezası, ihlalin tekrarlanması halinde işletme ruhsatının iptali gibi yeni hükümler içerecek şekilde değiştirilecek.

İran Elektrik Üretim ve Dağıtım (TAVANIR) yetkilisi Mohammad Khodadadi Bohlouli konuyla ilgi şu ifadelere yer verdi;

“Ev elektriğinin yanı sıra tarım, sanayi ve ticari alanlara yönelik verilen ucuz elektriğin kripto para madenciliği için kullanılması yasaktır. Bu alanlar için sağlanan ucuz elektriğin kripto para madenciliğinde kullanılması, ulusal şebekenin elektrik arzının kalitesini düşürür ve dolayısıyla insanların televizyon, buzdolabı, klima vb. elektrikli cihazlarına zarar verir.”

Yetkili, sübvansiyonlu elektriğin kripto para madenciliği için kötüye kullanılmasının ulusal şebekenin elektrik arzının kalitesini düşürdüğünü ve insanların televizyon, buzdolabı ve klima gibi elektrikli cihazlarını tahrip ettiğini söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x