İspanya, Ünlü İsimlerin Kripto Tanıtımlarına Kısıtlama Getirecek • Coinkolik
Yükleniyor...

İspanya, Ünlü İsimlerin Kripto Tanıtımlarına Kısıtlama Getirecek

İspanya, ünlü isimlerin yaptığı kripto varlık tanıtımlarına kısıtlama getiriyor.

ispanya unlu isimlerin kripto tanitimlarina kisitlama getirecek 6

İspanya, ünlü isimlerin yaptığı kripto varlık tanıtımlarına kısıtlama getiriyor. Buna göre ünlüler ve sponsorları, kripto varlıkları tanıtan gönderilerden önce hem yetkilileri bilgilendirmek hem de riskleri konusunda uyarmak zorunda kalacak.

Financial Times’ın aktardığına göre İspanya, kripto varlık tanıtımlarına kısıtlama getirecek. Ülkenin piyasa düzenleyicisi olan Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CNMV), artık kripto varlık reklamlarını düzenleme yetkisine sahip ve ünlü isimler bu tarz tanıtımları yaparken kurumu bilgilendirmek durumunda. Bu ise, Avrupa Birliği’nde bir ilki temsil ediyor. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Uygulama ise bir ay içinde başlayacak. Düzenleyici kuruma bilgi verilmemesi veya riskler hakkında uyarıda bulunulmaması, ünlülerin para cezası alması ile sonuçlanacak. CNMV’nin başkanı Rodrigo Buenaventura yaptığı açıklamada, ünlüleri geleneksel medya ile aynı kurallara tabi olmamaları nedeniyle “düzenlemeden kaçınmak için bir arka kapı” olarak nitelendirdi.

Kararın Arkasında Ne Var?

Karar, Dünya Kupası kazanan futbol yıldızı Andrés Iniesta’nın geçen Kasım ayında dünyanın en büyük kripto varlık alım satım platformu olan Binance’i tanıtmasının ardından alınmış gibi görünüyor. Iniesta’nın Binance ile kriptoya nasıl başlayacağını öğrendiğini söylediği tweete, İspanya’nın finansal düzenleyicisi CNMV “kripto varlıklar, düzenlenmemiş ürünler olarak bazı önemli riskler taşıyor” şeklinde cevap vermişti. 

Benzer Bir Hamle Singapur’dan

Singapur da bugün dijital varlık şirketlerine yönelik bir duyuru yaptı. Duyuruda bu şirketlerin hizmetlerinin reklamlarını geleneksel medya ve sosyal medyada yapmamaları emredildi. Ülkenin düzenleyici kurumu MAS, kripto varlıkların son derece riskli olduğunu söyleyerek, herkes için uygun olmadığının altını çizdi. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x