Yükleniyor...

İşte Geleceğin Kripto Paraları

Hiç şüphesizdir ki Bitcoin (BTC) ve Etherium (ETH) dahil tüm altcoin'lerin fiyatı büyük ölçüde dalgalanmalar gösterebilir.

Geleceğin Kripto Paraları

Hiç şüphesizdir ki Bitcoin (BTC) ve Etherium (ETH) dahil tüm altcoin’lerin fiyatı büyük ölçüde dalgalanmalar gösterebilir. Elbette bu durum yıllardır yatırım aracı olan madeni varlıklar için de geçerlidir. Ama göz ardı edilemeyen gerçek, kripto varlıkların dalgalanmalarının çok çok daha şiddetli ve beklenmedik olmasıdır.

Tahmin edileceği üzere bu gerçeklik, bitcoin ve altcoin’lerin en güvenilir yatırım aracı olmalarını etkilemektedir. Geleceğin dünyasının, yani dijital dünyanın para birimi ne olacaktır bilinemeyebilir. Ancak en kuvvetli aday, altında yatan teknoloji (Blockchain) itibarı ile kripto paralardır. Kripto paraların ise en büyük handikapı aşırı dalgalı kurları. Kimilerine göre bu büyük bir yatırım fırsatı olarak görülse de, kimilerine göre ise yeterince yayılım gösterememesinin ana sebebidir.

Bu gerçeklerin bilincinde, bu düşüncelere sahip çoğu kripto varlık meraklısının ortak çözümü ise stable(stabil)coin’lerdir. Stablecoin’lerin varlığı ile bu dalgalı kurların yarattığı güvensizliğin giderileceği ve gelecekteki kripto para piyasasını bu stablecoin’lerin ayakta tutacağına inanılmaktadır.

Stablecoin Nedir?

Peki nedir bu stablecoin derseniz; kısaca piyasaya sürülmeden önce değeri sabitlenen koin diyebiliriz.  Bu değer bazen altın gibi varlık/emtialara, bazen madenlere, bazen bir fabrikada üretilen ürüne endekslenebilir.  Özetle bu “madden karşılığından” bahsedilen durum, somut ve güvenli yatırım fırsatı arayan aynı zamanda çağa ayak uydurmayı amaçlayan yatırımcıları genelde üstüne çekmeyi başarmıştır. Son zamanlarda ünlü kripto borsası Binance in yaptığı bir araştırmaya göre; kurumsal müşterilerinin %96 sı stabilcoin’lere yatırım yapmışlar. Oldukça dikkat çekici olan bu rakam göz ardı edilmemeli. Rakamlarla konuyu pekiştirmek gerekirse stablecoin’lerin piyasa değeri bitcoinden kat kat büyük ve yaklaşık 90 trilyon dolar olduğu bilinmektedir.

En İyi Stablecoin’ler Hangileri?

Mevcut verilere göre en iyi stablecoin’ler ise kısaca şu şekilde listelenebilir.

  • Tether (USDT)
  • USD Coin (USDC)
  • True USD (TUSD)
  • Maker DAO (TUSD)
  • Carbon
  • Havven

Sonuç olarak stablecoin’ler olası bir blackswan event (siyah kuğu etkinliği: beklenmedik olan, öngörülemeyen, büyük çaplı ekonomik kriz) durumunda varlıklarını hissettirerek tahtlarına kurulacaklar diyebiliriz. Gelecekte Bitcoin ve Ethereum’un yahut diğer altcoin’lerin durumu ne olur bilinmez ama varlıklarının devamında stablecoin’lerin etkisinin büyük olacağı kesin.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner