Yükleniyor...

Jamaika, CBDC Kullanıcıları İçin AirDrop Yapmaya Hazırlanıyor

Jamaika hükümeti CBDC cüzdanını ilk benimseyenlerde 16 dolarlık airdrop yapacak.

jamaika

Jamaika hükümeti CBDC cüzdanını ilk benimseyenlerde 16 dolarlık airdrop yapacak.

Ülke farkındalığı artırmak ve kullanımı desteklemek amacıyla, 1 Nisan’dan itibaren CBDC cüzdanı kuran ilk 100.000 vatandaşa 2500 Jamaika doları (16 ABD doları) dağıtacak.

Bu hafta Temsilciler Meclisi’ndeki 2022/23 Bütçe Tartışmasında açılış sunumunu yapan Maliye Bakanı ve Kamu Hizmeti Bakanı Dr. Nigel Clarke, hareketin temel amacının CBDC’yi teşvik etmek olduğunu ifade etti.

Bank of Jamaika, Jamaika Dijital Borsası ismiyle anılan CBDC hamlesini “Nakit yok, sorun yok!” sloganıyla duyurmuştu.

Girişim, Jamaika ekonomisinin dijital dönüşümünün bir parçası olacak. Maliye Bakanı’na göre, mevcut bir banka hesabı olan herhangi bir kişi otomatik olarak JAM-DEX cüzdanı kullanmaya hak kazanabilir. Hükümet, Nisan-Haziran arasında piyasaya sürülmesi planlanan CBDC’yi kullanmak için daha fazla teşvik açıklamayı planlıyor.

Hükümet ve merkez bankası, Bank of Jamaika’nın JAM-DEX’in tek ihraççısı olması ve CBDC’nin yasal para olarak tanınması için de baskı yapacak.

Clarke, esnafın ne kadar çok CBDC kabul ederse, kullanımının da o kadar yaygınlaşacağını vurguladı. Hükümet bunun için yeni teşvik paketlerini de gündeme getirecek.

CBDC, Bankacılık Sistemine Katılımı Artırabilir

Jamaica Observer’ın verilerine göre, ülkedeki nüfusun yaklaşık %17’sinin herhangi bir banka hesabı bulunmuyor. Ülkede yapılan araştırmaya göre banka hesabı olmayan vatandaşlar, banka hesabı olanlara göre daha fazla harcama yapma eğilimde. Piyasaya sürülecek olan bir CBDC, potansiyel olarak bu gelir grubunun ülkenin bankacılık sistemine katılmasına yardımcı olabilir.

Bakan, banka hesabı bulunmayan vatandaşların, KYC hükümlerini yerine getirn bir CBDC cüzdanına ihtiyaç duyacağını ifade etti.

“Banka hesabınız yoksa, JAM-DEX özellikli bir cüzdan oluşturmak için gereken her şey basitleştirilmiştir. KYC bilgileri:ad, adres, doğum tarihi, vergi kayıt numarası (TRN) ve geçerli bir ehliyet, pasaport veya seçmen kimlik kartı gibi devlet tarafından verilmiş fotoğraflı kimlik”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner