Yükleniyor...

JP Morgan Analizi: Bitcoin’i 8.000 Dolara Götüren Ralli 2017’nin Sonundaki Ralliye Benziyor

Bitcoin'deki Cuma günkü ani düşüş öncesi öncü kripto para birimi güçlü bir yükseliş kaydetti.

Bitcoin Rallisi

Bitcoin’deki Cuma günkü ani düşüş öncesi öncü kripto para birimi güçlü bir yükseliş kaydetti. Nisan ayının başından bu yana dijital varlık 4.200 dolardan 8.350 dolara yakın bir seviyeye yükseldi. Bu yüzde 100’lük bir artış anlamına geliyor ve görünüşte Bitcoin daha yüksek bir seviyeyeye gitmek üzere hazırlanıyordu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Birçoğu bu hareketin, gelen haberler ve temeldeki gelişmelerin artmasıyla ortaya çıktığına inanırken bir Wall Street firması bunun böyle olmadığını öne sürüyor.

Alman bir ekonomist ve yazar olan Holger Zschaepitz tarafından paylaşılan JP Morgan’ın son araştırma notu, Bitcoin’in değerinin “gerçek değerinin” üzerinde olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma notu, kripto para biriminin gerçek değerinin birim başına tahmini üretim maliyeti veya madencilik maliyetleri olduğunu gösteriyor.

Aslında, JP Morgan’ın son araştırma notu BTC’nin şu anda (15 Mayıs itibariyle) ilk defa madencilik maliyetinin iki katına çıktığını gözardı ediyor. Zschaepitz, son Bitcoin rallisi için JP Morgan’ın “2017 yılının sonlarındakine benzer” olduğunu söylediğini, ancak Bitcoin’in bir aldatmaca olmaktan çıktığını belirtiyor.

Nitekim, Fundstrat’tan Tom Lee, Bitcoin’in tarihsel olarak özellikle de boğa piyasalarında asıl değerinin yaklaşık iki katına kadar işlem yaptığını iddia ediyor.

JP Morgan’ın tarihsel olarak Bitcoin’de düşüş yaşadığını söylediğinin altını çizmek son derece önemli. Amerikan bankasındaki analistler Bitcoin’in sadece ütopik bir toplum anlayışında iyi bir korunma olabileceğini, bazılarının beklediği gibi bir dijital altın olamayacağını öne sürüyorlar. Bununla da yetinmeyen analistler Bitcoin’in en sonunda 1.260 dolara düşebileceğini belirtiyorlar. Ve elbette, JP Morgan’ın baş yöneticisi Jamie Dimon, Bitcoin’e bir aldatmaca veya benzer bir yakıştırma yapmaktan korkuyor.

Bitcoin’in Temelleri Çok Daha İyi Durumda

Peki, JP Morgan Bitcoin’in gerçek değerinin çok üstünde işlem gördüğü varsayımında haklı mı? Muhtemelen değil. Interchange’in kurucu ortağı Dan Held’ın yakın zamanda belirttiği gibi, ekosistemin temelleri ve altyapısı 2017 veya 2018’deki madencilik maliyetlerinden çok daha güçlü.

Finans ve teknoloji alanındaki en büyük isimlerden bazıları sektöre giriş yaptılar bile. Square, Cash App ve genel müdürü Jack Dorsey, Fidelity Investments, E*Trade, Bakkt ve ErisX gibi dev isimler şu anda aktif bir şekilde sektörde. Bu isimler son Bitcoin rallisini önceki rallilerden tamamen farklı kılan gelişmeler arasında.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x