Yükleniyor...

JPMorgan uyardı: Bitcoin’deki (BTC) baskı devam edebilir

Bankacılık devi JPMorgan, Grayscale'in Bitcoin (BTC) üzerindeki baskısının devam edebileceğini belirtti.

JPMorgan bitcoin btc

Bankacılık devi JPMorgan, Grayscale’in Bitcoin (BTC) üzerindeki baskısının devam edebileceğini belirtti.

Kripto para piyasası 11 Ocak tarihinden bu yana yoğun baskı altında. Spot Bitcoin ETF’lerin 10 Ocak’ta onaylanması, kripto yatırımcılarını heyecanlandırdı. Ancak ETF’ler, 11 Ocak’ta işleme başlamasıyla birlikte kripto piyasasını olumsuz yönde etkiledi. Grayscale’in Coinbase’e taşıdığı BTC’ler, kripto para piyasasının bir haftadır düşüş yönlü ilerlemesine yol açtı.

Kriptonun kötü aktörü ilan edilen Grayscale’in bugün de Coinbase’e BTC aktarıp aktarmayacağı merak konusu haline geldi. Küresel bankacılık devi JPMorgan, Grayscale’in BTC’ye yarattığı baskının devam edebileceğine değindi.

JPMorgan’dan Bitcoin (BTC) uyarısı

Küresel bankacılık devi JPMorgan, Grayscale’in BTC ETF’inden 1,5 milyar dolarlık çıkışın görüldüğünü ve bunun devam edebileceğini belirtti. JPMorgan, toplam 3 milyar dolarlık çıkış beklediğini ve bunun sonucunda Bitcoin’in (BTC) baskılanmaya devam edeceğini ifade etti.

JPMorgan btc

JPMorgan, kripto para sektörünün dikkatini çeken açıklamalarda bulundu. JPMorgan’ın yaptığı açıklamaya göre BTC’de bir süre daha satış baskısı devam edebilir.

Bankacılık devi, spekülatif yatırımcıların kâr elde etme potansiyeli nedeniyle Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) çıkışın süreceğini aktardı. JPMorgan’a göre birçok BTC yatırımcısı alım yapmaktan ziyade satış yaparak fiyat düşüşünde etmen olabilir.

Geçtiğimiz yıl oldukça düşük fiyattan GBTC satın alan yatırımcılar, GBTC’nin spot Bitcoin ETF’e dönüştürülmesiyle kâr satışına başladı. Analistler, GBTC dışında daha ucuz spot ETF’lerin işlem gördüğünü ve bu nedenle GBTC yatırımcılarının kâr satışı yaptığını ifade etti. Ayrıca GBTC’deki yüzde 1,5’lik işlem ücreti de gündem oldu. Diğer ETF sağlayıcılarından daha fazla işlem ücreti talep eden Grayscale, bunun normal olduğunu savundu. Analistler, işlem ücreti nedeniyle GBTC’deki çıkışın ilerleyen günlerde de devam edebileceğini tahmin ediyor.

Diğer taraftan JPMorgan analistleri, Mayıs ayına kadar spot Ethereum ETF’inin onaylanma ihtimalinin oldukça zor olduğunu tekrarladı.


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner