Kaynaklar, Rusya Merkez Bankası'nın Kripto Para Birimlerine Yatırım Yasağı Talep Edeceğini Söyledi • Coinkolik
Yükleniyor...

Kaynaklar, Rusya Merkez Bankası’nın Kripto Para Birimlerine Yatırım Yasağı Talep Edeceğini Söyledi

Reuters'ın haberine göre Rusya merkez bankasına yakın iki finans piyasası kaynağı, Rus merkez bankasının artan sayıda kripto para işleminde finansal istikrar için riskler görerek Rusya'daki kripto para yatırımlarını yasaklamak istediğini söyledi.

rusya

Reuters’ın haberine göre Rusya merkez bankasına yakın iki finans piyasası kaynağı, Rus merkez bankasının artan sayıda kripto para işleminde finansal istikrar için riskler görerek Rusya’daki kripto para yatırımlarını yasaklamak istediğini söyledi.

Rusya, kara para aklama veya terörizmi finanse etmek için kullanılabileceklerini söyleyerek yıllarca kripto para birimlerine karşı açıklamalarda bulundu. Sonunda onlara 2020’de yasal statü verdi, ancak ödeme aracı olarak kullanılmalarını yasakladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Finansal piyasa kaynaklarından biri, merkez bankasının şu anda piyasa oyuncuları ve uzmanlarla, milletvekilleri tarafından onaylanması halinde yeni kripto varlık alımları için geçerli olabilecek ancak geçmişte satın alınanlar için geçerli olmayan olası yasak hakkında görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Rusya Merkez Bankası’na yakın bir başka kaynak, merkez bankasının mevcut pozisyonunun tüm kripto para birimlerinin “tamamen reddetmek” yönünde olduğunu söyledi.

Reuters’in talebine yanıt olarak merkez bankası, konuyla ilgili duruşunu dile getirmek için bir danışma raporu hazırladığını söyledi. Ayrıntılar hakkında yorum yapılmadı.

Yıllık İşlem Hacmi 5 Milyar Dolar

Merkez bankasına göre, Rusların gerçekleştirdiği kripto para birimleri ile yıllık işlem hacmi yaklaşık 5 milyar dolar. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ksenia Yudaeva Aralık ayı başlarında yaptığı açıklamada, artan popülaritesinin finansal istikrara yönelik riskler konusunda endişelere yol açtığını söyledi. Yudaeva, Çin’in deneyimine işaret ederek, Rusya’nın kripto para birimi düzenlemesinde daha fazla ayarlamaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bu arada Rusya Merkez Bankası, finansal sistemleri modernize etmek, ödemeleri hızlandırmak ve diğer kripto para birimlerinden kaynaklanan potansiyel bir tehdide karşı koymak için dijital para birimleri geliştirmeye yönelik küresel eğilime katılarak kendi dijital rublesini çıkarmayı planlıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x