Yükleniyor...

Kazanç fırsatları yaratabilecek formasyonlar hangileri?

Bitcoin'in (BTC) 65 bin doların üzerine yerleşmesiyle yeşillenen kripto para piyasasında formasyon konu başlığı daha fazla ön plana çıkmaya başladı.

formasyonlar

Bitcoin’in (BTC) 65 bin doların üzerine yerleşmesiyle yeşillenen kripto para piyasasında formasyon konu başlığı daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Haber akışından ziyade bir süredir teknik taraf ile fiyatlayan altcoin’lerde formasyonların önemi giderek arıtıyor. Peki ya özellikle de kripto paraların teknik analizlerinde en çok hangi formasyonlar tercih ediliyor? Hangi formasyonların kullanımı kazanç fırsatı yaratabilir?

1- The Double Top (İkili Tepe)

Yükselen bir piyasa bir seviyeyi test ettiğinde, geri çekildiğinde ve daha sonra bu seviyeyi tekrar test ettiğinde bu kalıbı görürüz. Ancak seviyeyi kıramaz ve fiyat düşer. Burada görülen iki yüksek noktanın aynı fiyat civarında olduğunu unutmayın. Aynı seviyede olan iki tepeyi gösteren bu formasyon bu nedenle the double top adını almıştır. Bu formasyon piyasanın kilit direnç seviyesini kırmaya yetecek kadar yükseliş momentumuna sahip olmadığını gösterir.

ikilitepe

2- The Cup and Handle (Fincan ve Kulp)

Kupa ve kulp formasyonu büyük bir fiyat kazancının erken bir işareti olabilir. Bu kalıp genellikle uzun vadeli düşüş trendlerinde ortaya çıkar. Fiyatların yukarı doğru hareket ettiğini ve geri dönmeden, baz alınmadan ve en sonunda yükselmeden önce bir başlangıçta değer kazandığını görüyoruz. Yuvarlak dip kısım “cup” olarak adlandırılır. Genellikle düşüş momentumunun değiştiğini ve yatırımcıların hisseleri düşük fiyatlardan aldıklarını gösterir.

Fiyat yükseldikten sonra, modelin tanıtıcı adı verilen kısmına ulaşırız. Kulp, küçük bir geri çekilme gördüğümüz yerdir. Fiyat hızlı bir şekilde yükselmeden ve üst direnç seviyesini test etmeden önce aşağıya doğru hareket eder. Yatırımcılar genelde kupa ve kulpun üst direnç seviyesini aştığı zaman hisse alırlar.

fincankulp

3- The Head and Shoulders (Baş ve Omuzlar)

Baş ve omuz deseni en bilinen grafik formasyonu olabilir. Öyle ki grafik kullanmayan yatırımcılar bile bu grafik formasyonundan haberdardır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu grafikte yukarıya doğru küçük bir fiyat hareketi ve daha sonra geri çekilme görülür. Fiyat geri çekilmeden önce de yukarı doğru büyük bir fiyat hareketi bulunur ve ardından birincisi gibi küçük bir hareket daha olur. Bu formasyon piyasanın muhtemelen yükselişe son vereceğini ve fiyatın yakında düşeceğini gösterir.

formasyon

4- The Triangle (Üçgen)

Üçgenler genellikle süreğen kalıplardır ve hangi yönde devam etmek istediğine karar vermeye çalışan piyasalarda beklenti oluşmadan önce görülen belirgin ve güvenilir bir formasyonlardır.

Üçgen grafik formasyonlarının 3 farklı tipi bulunur:

Simetrik üçgen formasyonu: burada üst üçgen çizgisi aşağı doğru ve alt üçgen çizgisi yukarı doğru eğimlidir. Yatırımcılar genellikle bunu piyasadaki hareketlilik devam etmeden önce momentumda görülen bir duraklama olarak kabul ediyorlar. Bu formasyonda fiyatın gerçek yönünü bulmasını beklemek en mantıklısıdır.

Yükselen üçgen formasyonu: alt çizginin yükselir ama üst çizgi yataydır. Piyasa momentumunda duraksama görülse de boğa piyasası işaretleri görülür. Fakat işlem yapmadan önce üçgen çıkışında yeterli yukarı yönlü hareketlenmenin olması beklenmelidir.

Azalan üçgen formasyonu: üst çizginin aşağı doğru eğim yaptığı, ancak alt çizginin yatay olduğu yerde görülür. Bu, satıcıların kontrolde olduğunu gösterir. Bu tür üçgen formasyonları aşağı yönlü trendlerde görülen formların bir devamıdır. Bu formasyonda da aşağı yönlü hareket olup olmadığı teyit edilmelidir.

formasyon

5- The Flag (Bayrak)

Bayrak formasyonu, yükseliş veya düşüş trendinde bulunup bulunmadığına bağlı olarak yükselme veya düşme eğilimi gösterebilir. Bir yükseliş bayrağı, fiyattaki güçlü bir yükseliş hareketi olarak nitelendirilir. Yükselmenin ardından ise piyasa durur ve fiyat geri çekilir. Bu noktadan itibaren fiyat yol boyunca bir miktar yukarı ve aşağı doğru hareket eder.

Yatırımcılar genel olarak bunu geçici bir duraklama olarak görmekte ve orijinal trendin yakında devam etmesini beklemektedir.
Öte yandan, alçalan bayrak temel olarak yükseliş bayrağının tam tersidir. Fiyat aşağı doğru keskin bir hareket yapar, ardından genel düşüş trendine devam etmeden önce küçük fiyat hareketlenmeleriyle geri çekilir.

formasyon

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner