Kırgızistan, Kripto Madencilik Faaliyetleri İçin Elektrik Tarifesini %12,5 Oranında Artırdı • Coinkolik
Yükleniyor...

Kırgızistan, Kripto Madencilik Faaliyetleri İçin Elektrik Tarifesini %12,5 Oranında Artırdı

Kripto varlık sektörünü düzenlemek için yoğun çaba sarf eden Kırgızistan, Çin’in bu yılın başlarında kripto para madenciliğini yasaklamasının ardından, madencilikte öncü olma yolunda ilerliyor.

kripto madencilik

Kripto varlık sektörünü düzenlemek için yoğun çaba sarf eden Kırgızistan, Çin’in bu yılın başlarında kripto para madenciliğini yasaklamasının ardından, madencilikte öncü olma yolunda ilerliyor.

Yakın zamanda elektrik ve ısıtma için Orta Vadeli Tarife Politikasını (MTTP) revize eden ve ülkedeki kripto para madencilik faaliyetleri için tüketilen elektrik tarifelerini %12,5 oranında artıran Kırgızistan hükümeti, 30 Eylül tarihinde Elektriğe İlişkin Orta Vadeli Tarife Politikasını (2021-2025) açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kırgız hükümeti geçtiğimiz günlerde kripto para madenciliği faaliyetlerini büyük güç tüketicileri olarak sıraladı ve kripto para madenciliğinde ihtiyaç duyulan büyük enerji tüketimi sebebiyle elektrik tarifesini %12,5 oranında arttırdı. Bu tedbirler ile hükümet enerji sektörünün sürdürülebilirliğini ve istikrarlılığını sağlamaya çalışıyor.

Yetkililer, kripto para madencilik faaliyetlerinde kullanılacak elektrik tarifesinde yeni tarife politikası kapsamında 2021-2015 dönemindeki dört yıllık ortalama yıllık enflasyon seviyesini yansıtacak şekilde fiyatları her yıl ayarlayacak. Kripto para madencilerinden tüketilen her kilovat saat elektrik için 2,52 Kırgızistan somu veya yaklaşık 0,03 dolar tahsil edilecek.

Tarife, Kırgızistan Ekonomi Bakanlığı’nın Ağustos 2020’de kripto para madenciliği için tüketilen elektriğin maliyetine %15 vergi uygulanması gerektiğini açıklamasının ardından yürürlüğe girecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x