Yükleniyor...

Kremlin Ekonomisti: Ruslar 8.6 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin Aldı

Rus ekonomist Vladislav Ginko, bir başka cesur iddia ile öne çıktı.

Rusya Kremlin Bitcoin BTC

Rus ekonomist Vladislav Ginko, bir başka cesur iddia ile öne çıktı. Bu kez, Rusya’daki bazı şirketlerin ve varlıklı bireylerin 1.8 milyon Bitcoin (BTC) (yaklaşık 8.6 milyar dolar değerinde) aldığını iddia etti.

OFAC’ın Uygulamaları Rusya’yı Bitcoin’e İtiyor

Ginko, Rus şirketlerin ve varlıklı Rusların 1.8 milyon Bitcoin satın aldıkları görüşünde:

Rusya devletinin doğrudan bir katılımı yok, ancak Bitcoin alan bazıları artan ABD yaptırımlarının her zamanki gibi uluslararası işlemleri yapmayı imkansız hale getirmesini bekliyor, bu nedenle ABD yaptırımlarını aşmanın bir yolu olarak Bitcoin satın alıyorlar.

Ginko’ya göre Rusya’nın Bitcoin’e yönelmesi ABD Hazine Bakanlığı’nın Dış Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yaptırım uygulamasından kaynaklanıyor. Kremlin ekonomisti, Rus oligarkların OFAC’ın Rus petrol şirketleri tarafından ABD dolarının kullanılmasını yasakladığı zamanlarda bile petrol ve doğal gaz anlaşmalarını sağlamak için BTC stokladığını söylüyor.

Ayrıca şunları söyledi:

Rusya’nın satın alımlarının Bitcoin fiyatına doğrudan bir etkisi yoktur, ancak orta vadede Bitcoin’in daha da yükselmesinde rol alabilir. Rusya’nın şirketleri ve çalışanları özellikle OFAC listesine girme riski altında bulunan resmi olarak hala bazı ABD vatandaşlarına ait olan dijital cüzdanlar satın alarak dolaylı olarak Bitcoin satın alıyorlar.

Ginko, Ruslar’ın Bitcoin’e katılımı konusunda cesurca iddialarda bulunma konusuna yabancı değil. Yılın başlarında Ginko, Bitlin’e 10 milyar dolarlık bir yatırım yapmak isteyen Kremlin yorumu oldukça heyecan verici karşılanmıştı.

Ginko’nun daha önceki açıklamalarının ardından birçok uzman ifadeleri gülünç bularak tepki göstermişti. O sırada bir üst düzey Rus hükümet yetkilisi, hükümetin Bitcoin satın almasının “önümüzdeki 30 yıl içinde pek mümkün olmadığını” söyleyerek iddiaları reddetti. Bunun üzerine Rusya Devlet Başkanlığı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi’nin (RANEPA) bir üyesi olan Ginko, hükümetin Bitcoin yatırımlarında yer almadığını açıkladı.

İddialarının geçerliliğini sorgulayan eleştirmenlerle ilgili olarak Ginko şunları söylemişti:

Rusya’nın politik ve ekonomik işlerine erişimim var ve Rusya medyasında sıkça atıfta bulunulan kişilerden biriyim.

Bitcoin Fiyatı 2019’un Sonuna Kadar 2 Milyon Dolar Olacak

Ginko, Rusya’nın Bitcoin’e katılımının Bitcoin fiyatını 2019’un sonundan önce aya götüreceğine inanıyor. Ginko’ya göre, Bitcoin, 2019’un sonuna kadar 2 milyon dolar olacak.

Öncü kripto para birim, dün, güne 4.200 dolardan başladı ve yüksek bir boğa kırılmasıyla 5.000 dolara ulaştı. Hafif bir geri çekilme ile Bitcoin fiyatı 4.800 dolara düştü. Bitcoin, son sert yükselişle son 5 ayın en yüksek fiyat seviyesine ulaştı. Haberi hazırladığımız sırada Bitcoin fiyatı 4.960 dolardan el değiştiriyordu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner