Yükleniyor...

Kripto Para Cüzdanı Üreticisi Ledger’a Veri İhlali Nedeniyle Toplu Dava Açıldı

Ledger'in cüzdanlarının çevrimiçi satışlarını yöneten Ledger ve Shopify’a geçen yılki veri ihlali nedeniyle toplu dava açıldı.

kripto para cuzdani ureticisi ledgera veri ihlali nedeniyle toplu dava acildi

Ledger’in cüzdanlarının çevrimiçi satışlarını yöneten Ledger ve Shopify’a geçen yılki veri ihlali nedeniyle toplu dava açıldı. Ledger, piyasadaki en popüler soğuk cüzdan üreticilerinden birini temsil ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl, Ledger kullanıcılarına yönelik kimlik avı saldırıları haberleri yayıldı ve firma müşteri iletişim ve sipariş bilgilerinin tehlikeye atıldığı bir veri ihlaline maruz kaldığını açıkladı. Aralık ayında, çeyrek milyondan fazla Ledger müşterisinin kişisel bilgilerini içeren bir veritabanı çevrimiçi olarak yayımlandı.

Ledger ve Shopify sızıntıdan sorumlu bir Shopify çalışanını belirledi. Ancak bu, bazı kullanıcıların evine girme teşebbüslerinin ardından gerçekleşti. Ledger CEO’su Pascal Gauthier, bir tweet ile kullanıcılara donanım cüzdanlarının tehlikeye atılmadığı ve fonlarının güvende olduğunu söyledi. Ancak buna rağmen, kısa bir süre sonra toplu dava açma konusu gündeme geldi. 

Bilgi sızıntısına cevaben ilk açılan dava, 6 Nisan’da San Francisco mahkemesinde şikayette bulunan hukuk firması Roche Freedman’dan geldi. Firma Binance, Tron ve Tether ve Bitfinex’in ana şirketi olan iFinex gibi kripto para şirketlerine yönelik toplu davaları ile biliniyor. Law360 tarafından bildirildiği üzere geçen hafta Roche Freedman bir Nexo müşterisi adına bir dava açtı. Hukuk firması ortağı Kyle Roche, Ledger ihlali ile ilgili olarak şunları söyledi:

”Olayı ilk duyulduğundan beri araştırıyoruz. Bu soruşturma, veri güvenliği ve kripto para birimi alanlarındaki uzmanlarla konuşmayı da içeriyor.”

Ledger baş hukuk müşaviri Antoine Thibault ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“Ledger devam eden hukuki konular hakkında yorum yapmıyor. Ancak Ledger, müşterilerimize bir kez daha asla 24 kelimesini ifşa etmemeleri gerektiğini ve alıcının kimliğini doğrulamamalarını hatırlatmak istiyor. Paranıza erişimin kontrolü tamamen sizdedir.”

Davanın kimin neden sorumlu olduğu sorusuna dayandığı bildirildi. Şikayet, Ledger’in müşterilere karşı görevinin bir parçası olarak Shopify hizmetinin güvenliğini içeriyor. Şikayette belirtildiği gibi: “…Müşteri listesinin anonimliği, Ledger’ın sunduğu güvenliğin önemli ve bariz bir unsurudur…”

Roche ayrıca ekledi:

”Dava dikkat çekici çünkü hassas bilgileri işleyen iki çok büyük ve sofistike şirketin müşterilerini böylesine korkunç ve son derece zarar verici bir olay hakkında uyarmalarının neden bu kadar uzun sürdüğünü açıklaması gerekecek.”

Mevcut şikayet, şu anda sadece iki Ledger kullanıcısına doğrudan atıfta bulunuyor ve bunlar birlikte kimlik avı saldırılarında 4.2 BTC, 11 ETH ve 15.000 XLM kaybetti. Bugünün fiyatlarında, bu varlıkların toplamı 340.000 doları buluyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x