Yükleniyor...

Kripto Para Fiyat Endeksi Nedir?

Bu rehberimizde, kripto para fiyat endeksi nedir, kripto para fiyat endeksi ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kripto Para Fiyat Endeksleri

Bu rehberimizde, kripto para fiyat endeksi nedir, kripto para fiyat endeksi ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kripto Para Fiyat Endeksi Nedir?

Kripto para fiyat endeksleri, çeşitli kripto para birimlerinin fiyat ve kısa isimlerini listeleyen bir web sitesi veya platformlardır.

Popüler örnekler şunlardır: CoinMarketCap, WorldCoinIndex Coingecko ve CryptoCompare. Bu siteler ağırlıklı olarak çeşitli kripto para birimleri üzerinde sağladıkları anlık fiyat bilgisi için kullanılır, ancak aynı zamanda çeşitli kripto para varlıklarının büyümesini kıyaslamak, izlemek ve karşılaştırmak için de iyi bir bilgi kaynaklarıdır.

Münferit fiyat endekslerinin listeleme kriterlerine bağlı olarak, piyasada mevcut olan tüm madeni para ve kripto paralar hakkında ya da kriterler ile uyumlu, sadece yeterli miktarda işlem hacmine sahip kamu borsaları gibi gibi bilgiler sağlayabilirler.

Bununla birlikte, en saygın kripto fiyat endeksleri piyasada mevcut olan madeni paraların çoğunluğunu listeleyecektir ve bu nedenle verilerinizi elle derlemek zorunda kalmadan, tek bir parmak hareketinizle tüm kripto para piyasasının nabzını herhangi bir zamanda tutmak için iyi bir yol sunacaktır.

Geleneksel Borsa Endeksinden Farkı Nedir?

Esas olarak aynı prensiptedirler.

Her ikisi de bir yatırımcının yatırım yaptığı bir endüstrinin finansal sağlığını gösterir.

En büyük farkı, geleneksel borsa endekslerinin şirketlerin hisse senetleri için fiyat bilgilerini listelemesidir. Kripto para endeksleri ise çeşitli blok zinciri tabanlı ağların kripto para varlıkları için fiyat bilgisini listelemesidir.

Diğer bir fark, kripto para birimi fiyat endekslerinin açık piyasada bulunan kripto paraların çoğunluğunu listeleme eğiliminde olmasıdır. Geleneksel borsa endeksleri aralarında bazı ortak paydalarla sınırlı sayıda hisse senedi göstermektedir. Bu hisse senetleri genellikle büyük şirketlere aittir.  Tüm bu endeksler genellikle yatırımcıların genel pazarın sağlığını ölçmesine yardımcı olmak için bir enstantane olarak görülür.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Standard & Poor’s 500 Endeksi (S&P 500), 500 büyük ABD şirketini piyasa değerine göre listeler. Financial Times Borsası 100 (FTSE 100) ise Londra Borsası’nda piyasa değeri ile en büyük 100 şirket listelenmektedir.

Öte yandan, FTSE techMARK 100 sadece Londra Borsası’ndan en iyi 100 yenilikçi teknoloji şirketini listelerken, S&P Global 1200 Bilgi Teknolojileri Endeksi sadece BT sektöründeki şirketleri listeler.

Bir Kripto Para Birimi Fiyat Endeksinde Hangi Bilgileri Bulmayı Bekleyebilirsiniz?

Odak fiyat ve ticaretle ilgili bilgileri elbetteki.

Genel olarak, ilgili kripto paranın mevcut piyasa fiyatını, piyasa kapağını yani dolaşımdaki tedarik ile çarpılan cari fiyatı ve 24 saatlik hacmi ile ilgili bilgiler listelenecektir.

Daha detaylı bilgiye erişmek için genellikle kripto para birimlerine tıklayabilirsiniz. Buradan, kripto para biriminin geçerli dolaşımdaki miktarını ve dolaşımdaki maksimum miktarını, zaman içindeki fiyat performansını ve kripto para biriminin işlem gördüğü borsalar gibi bir dizi veriler listelenecektir.

Bulabileceğiniz ortak bazı bilgiler olsa da, her platform farklıdır ve kullanıcı tabanına bağlı olarak farklı bilgiler sağlar. Belirli bir endeks, günlük yatırımcıları hedefliyorsa son 24 saat içinde bir kripto para biriminin ulaştığı en yüksek ve en düşük fiyatı gösterebilir. Uzun vadeli yatırımcıların ihtiyaçlarına daha uyumlu bir başka platform ise daha geniş, belirli veriler hakkında bilgi sağlayabilir.

Verileri Nereden Alıyorlar?

En yaygın veri kaynakları kripto para birimi borsalarıdır.

Kripto para borsaları, alım satım faaliyeti için bir ölçüttür. Bir kripto para birimine ait fiyat, alım satım fiyatına bağlı olarak belirlenir. Bu nedenle, döviz fiyatları bir kripto para biriminin ulaşılabilir borsa değerinin en doğru şekilde temsil edilmesi ve verileri toplanması için en uygun yerdir.

Fiyatlar belirli bir borsaya bağlı olarak borsadan borsaya değişebilir, bu nedenle kripto fiyat endeksleri genellikle en doğru fiyatı belirlemek için birden fazla borsadan veri toplarlar. Belirli bir kripto paranın marketler sekmesini tıklayarak veri toplamak için hangi endekslerin yani hangi borsaların kullandığını görebilirsiniz. Burada, kripto paranın takas edildiği ve endeksin bilgi topladığı yerlerin bir listesini görüntüler.

Bitcoin gibi yaygın olarak işlem gören bir madeni para birkaç yüz borsada yer alırken, IOTA -popüler bir kripto para birimi olmasına rağmen- 30 gibi daha düşük borsada işlem görüyor olabilir.

Değişimler, endekslerin gerekli verileri toplamasını kolaylaştıran açık API’lar (Uygulama Programlama Arayüzü) aracılığıyla alım satım verilerini sağlar. Bir API, farklı yazılımların veri veya mesajları standart bir biçimde iletmesini ve değiştirmesini sağlayan bir mekanizmadır. Bir bağlantı oluşturmak ve veri sağlamak için uygulamalar, veritabanları ve cihazlar arasında çalışan bir haberci gibidir.

Kripto Para Fiyat Endeksi Örnekleri

CoinMarketCap Nedir?

CoinMarketCap, hızla büyüyen kripto para birimi alanında kripto varlıklar için dünyanın en çok başvurulan fiyat takip web sitesidir. Misyonu, perakende kullanıcılarını kendi bilinçli sonuçlarını çıkarmak için tarafsız, yüksek kaliteli ve doğru bilgilerle güçlendirerek kripto para piyasasını küresel olarak keşfedilebilir ve verimli hale getirmektir.

Mayıs 2013’te Brandon Chez tarafından kurulan CoinMarketCap, hızla büyüdü ve binlerce kripto para birimini karşılaştırmak için kullanıcılar, kurumlar ve medya tarafından kullanılan en güvenilir kaynak haline geldi ve genellikle CNBC, Bloomberg ve diğer büyük haber kaynakları tarafından alıntılanıyor. (ABD hükümeti bile araştırma ve raporlar için CoinMarketCap’in verilerini kullanıyor!)

CoinMarketCap, Nisan 2020’de Binance Capital Mgmt tarafından satın alındı. Binance, kripto parayı dünyanın her yerinden insanlar için erişilebilir ve sistemik olarak önemli hale getirme ortak vizyonunu paylaşan, ticaret hacmi ve kullanıcılar tarafından dünyanın en büyük dijital varlık borsasının arkasındaki küresel blok zinciri şirketidir.

Coingecko

Halihazırda piyasada bulunan yüzlerce kripto para birimi ve her ay yeni çıkan düzinelerce kripto para birimi, CoinGecko’da seçilerek liselenmektedir. Coingecko’ya göre bir kripto paranın değerini ölçmeye çalışmanın uygun bir nicel yolu yok. CoinGecko, kripto para piyasasının temel bir analizini sağlar. CoinGecko, fiyatı, hacmi ve piyasa değerini takip etmenin yanı sıra topluluk büyümesini, açık kaynak kod geliştirmeyi, önemli olayları ve zincir içi ölçümleri izler.

World Coin Index

WorldCoinIndex, fiyat bilgileri ve haberleri içeren bir kripto para kaynağıdır. Hızlı ve güvenilir fiyat bilgisi sağlamaktadır. Platform 100’den fazla kripto para birimi borsasına ve 7000’den fazla kripto para birimi piyasasına bağlı. Tüm fiyatlar BTC ve 13 fiat para biriminde belirtilmektedir: USD, EUR, CNY, GBP, RUB, CAD, JPY, HKD, BRL, IDR, AUD, KRW, INR, TRY ve ZAR. Platform fiyat bilgilerine ek olarak, web siteleri, blok gezgini, forum, twitter ve reddit gibi bireysel kripto para birimlerinin temel bilgilerine hızlı erişimi de desteklemektedir.

Crypto Compare

CryptoCompare, kripto para birimleri ile geleneksel finans piyasaları arasındaki boşluğu dolduran, rakipsiz genişlik, kapsam ve veri derinliği sunan, açık ve öz bilgi için merkezi bir otoritedir. 2014 yılında kurulan CryptoCompare, kurumsal ve perakende yatırımcılara 5.300’den fazla coin ve 240.000’den fazla döviz çiftinde gerçek zamanlı, yüksek kaliteli, güvenilir piyasa ve fiyatlandırma verilerine erişim sağlayan küresel bir kripto para piyasası veri sağlayıcısıdır. CryptoCompare, küresel olarak tanınan borsalardan verileri toplayarak ve analiz ederek ve farklı veri kümelerini kripto para birimi fiyatına sorunsuz bir şekilde entegre ederek, pazara kapsamlı ve bütünsel bir genel bakış sağlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner