Yükleniyor...

Kripto Para Yatırımcısına Vergi Şoku!

Avustralya Vergi Dairesi'nin (ATO) yaptığı kripto paralara ilişkin vergi düzenlemesi kripto para yatırımcılarını büyük oranda etkilemiş durumda.

Kripto Para Vergi ve Bitcoin Vergi

Avustralya Vergi Dairesi’nin (ATO) yaptığı kripto paralara ilişkin vergi düzenlemesi kripto para yatırımcılarını büyük oranda etkilemiş durumda. Düzenleme sonrası kripto para yatırımcıları yatırımın kendisinden daha yüksek miktarlarda vergi ödemek zorunda kalabiliyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto paraların vergilendirilmesi üzerine uzmanlaşmış olan vergi acentası Crypto Tax, ülkedeki kripto para yatırımcılarının vergi konusunda yaşadıkları problemleri gün yüzüne çıkardı.

Crypto Tax Australia direktörü Adrian Forza, bir müşterilerinin 20.000 dolar değerinde kripto para yatırımı karşılığında 100.000 dolarlık vergiyle karşı karşıya kaldığını söyledi. Yatırımcıya, yatırım miktarının 5 katı vergi çıkartılmış. Bu şok edici vergi, yatırımcının 2018 yılının Ocak ayında 250.000 dolar değerinde olan kripto paralarını zorunlu olarak beyan etmesinin ardından geldi.

Vergi makbuzu eline ulaştığında şok yaşayan yatırımcı, çıkarılan verginin 100.000 dolar olduğunu gördü. 2017’nin Aralık ayında kripto para piyasasının tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinden dolayı yatırımcının elindeki kripto paralar 250.000 dolar değerindeydi ve piyasadaki çöküş sonrası elindeki varlıkların değeri 20.000 dolar değerindeydi. Ancak vergilendirme 250.000 dolara göre yapılmıştı.

Forza, bunun adil olmadığını ifade ederken, kripto paralarının değerinin önemli ölçüde düştüğünü ve şimdi müşterisinin sahip olmadığı para için vergi ödemek zorunda olduğunu söyleyerek bunun tam bir felaket olduğunu dile getiriyor.

Tüm bunlara ek olarak Forsa, ATO’nun birçok şaşırtıcı düzenlemelere sahip olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin ATO, Ethereum’u değil de Ethereum Classic’i orijinal sürüm olarak kabul ediyor. Vergi dairesi bu nedenle çatallanma sırasında elinde ETH tutan ve daha sonra satanları 0 dolardan ETH almış gibi sayıyor ve bu da varlığın sıfır maliyetle vergilendirmesi sonucunu doğuruyor. Aynı durum Bitcoin SV ve Bitcoin Cash’te de geçerli.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x