Yükleniyor...

Kripto Paralara Haciz Gelebilir mi?

Kripto paralar hem dünyada hem de ülkemizde daha da yaygınlaşmaya devam ederken, hukuki konular hakkında da kafalarda birçok soru işareti oluşuyor.

kripto para haciz icra 1

Kripto paralar hem dünyada hem de ülkemizde daha da yaygınlaşmaya devam ederken, hukuki konular hakkında da kafalarda birçok soru işareti oluşuyor. Son olarak bir kullanıcı tarafından iletilen bir gönderi, kripto paralarda haciz uygulanıp uygulanamayacağına dair tartışmaların çıkmasına neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bir Twitter kullanıcısı, BtcTürk Destek Ekibi’nden geldiği iddia edilen bir SMS’i paylaştı. Kısa mesajda şu ifadeler yer alıyordu:

“Değerli kullanıcımız, hesabınız İstanbul 14. İcra Dairesinden gelen ihbarnameye istinaden 08/04/2021 tarihinde kapatılmıştır. İstanbul İcra Dairesi ile görüşerek icrayı kaldırmanız gerekmektedir. Hesabınızın kullanıma yeniden açılabilmesi için tarafımıza mahkemeden resmi bir yazı iletmeniz gerekmektedir. Bu bilgi gelmeden hesap kullanıma açılamaz. Mahkemeden icranın kaldırıldığına dair bir yazı iletmeniz halinde hesabınız kullanıma tekrardan açılacaktır. “

Konuyla ilgili olarak henüz net ve resmi bir bilgi yok. Ama yine de kripto para yatırımcıları varlıklarının haciz edilip edilemeyeceği üzerine tartışma yürütmekte. Örneğin Jindar Uçar isimli bir Twitter kullanıcısı, “Kripto paraların hukuki durumu ile ilgili ilginç bir örnek. Bakiye meblağ TL olarak değil kripto para olarak tutuluyorsa iki ihtimal var: Ya kripto para doğrudan haczedilebilecek ya da menkul bir malvarlığı şeklinde haczedilip satış işlemlerine geçilecek” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili yorum yapan kripto para topluluğunun popüler isimlerinden Celil Öztürk ise, “Haciz işlemleri bu hesaplara yönelik de yapılabilir. Ancak kripto paralar söz konusu olduğunda nasıl bir uygulama olur merak ediyorum” ifadelerini kullandı.

Daha Önce Yaşanmış

Araştırmalarımıza göre B|S|O Avukatlık Ortaklığı Kurucu Ortağı Onur Şöhretoğlu, 10 Nisan 2019’da benzer bir olayla alakalı paylaşımda bulunmuş. Fakat burada kişinin kripto paralarına değil TL hesabına haciz işlemi uygulanmış. Avukat kendisine, “Kripto parayı haczetmediniz sanırım kişinin borsadaki TL’sini haczettiniz” şeklinde sorulan soruya ise şu şekilde cevap vermiş:

“Evet borsalarda şahsın TL’si bulunmakta olduğundan TL haczi gerçekleşti ancak alınan karar kripto paraları da kapsıyordu yani şahsın BTC’si olsaydı o da haczedilecekti.”

Hali hazırda birçok kişi de kripto paraların miras olarak bırakılabildiğini, haciz işlemlerinin de hukuki anlamda aslında bundan pek farklı olmadığını dile getiriyor. Kısacası kripto paraların haczinin yeni bir şey olmadığı ifade ediliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Coin Delisi de şunları söyledi:

“Miras olarak da kabul ediliyordu. Beklenen bir şey. Borsalarda olduğu sürece, giriş çıkış kapısı olarak kullanıldığı sürece mümkün gözüküyor.”

Bilgiler Paylaşılıyor mu?

Bununla beraber aslında bu SMS’in bize gösterdiği başka bir husus var. O da borsalar tarafından kullanıcı bilgilerinin paylaşılması. Yerli kripto para topluluğunun önemli isimlerinden Squanch da bu noktaya vurgu yaparak, “Borsalarda tuttuğumuz varlıkların bilgisi paylaşılmış. Merkezi borsalarda tuttuğunuz paralar sizin değil” şeklinde konuştu.


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
yener
yener
1 yıl önce

doğru bir karar. vergisi yok, ülkeye faydası yok, alın teri, emek olmadan kazanılan bir kazanç. sadece parası olana faydası var.

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x