Yükleniyor...

Kripto paralarda bugün: Hangi gelişmeler öne çıktı?

Malezyalı yetkililer vergiden kaçınmaya çalışan kripto yatırımcılarına baskı yapmaya başladı.

kripto bitcoin

Malezyalı yetkililer vergiden kaçınmaya çalışan kripto yatırımcılarına baskı yapmaya başladı. Ripple’ın yasal temsilcileri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Terraform Labs’e karşı açtığı son davaya atıfta bulunarak daha küçük bir para cezası verilmesini savundu. Ancak bir gün sonra düzenleyici, Yargıç Torres’e yazdığı mektupta bu iddiayı çürüttü.

Malezya, kripto vergi kaçakçılarına karşı mücadele ediyor

Malezya federal kurumu İç Gelir Kurulu (IRB), kripto ticaretinden kaynaklanan vergi geliri sızıntısını azaltmak için “Ops Token” adlı özel bir operasyon gerçekleştirdi.

Yerel raporlara göre, Malezya Kraliyet Polisi ve Malezya Siber Güvenlik’ten (CSM) 38 personel, Klang Vadisi’nde 10 farklı yere baskın düzenledi. IRB şunları söyledi:

“Operasyon sayesinde mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda saklanan kripto para alım satım verileri bulundu ve ticareti yapılan dijital varlıkların değerini başarıyla belirledik, bu da çok önemli bir vergi geliri sızıntısına neden oldu.”

IRB CEO’su Datuk Abu Tariq Jamaluddin, kripto trader’larnı, IRB uyum önlemi almadan önce kripto vergilerini yakındaki IRB ofislerine mümkün olan en kısa sürede düzgün bir şekilde beyan etmeleri konusunda uyardı.

SEC, Ripple’ın daha düşük ceza iddiasını çürüttü

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Ripple Labs’in daha düşük bir cezaya yönelik son argümanını, bunun yeterli olmayacağını öne sürerek eleştirdi.

Geçtiğimiz hafta Ripple, 13 Haziran’da New York Bölge Mahkemesi Hakimi Analisa Torres’ten “10 milyon dolardan fazla olmamak üzere” bir ceza talep ettiğinde SEC’in Terraform Labs ile yaptığı anlaşmaya atıfta bulundu ; bu, düzenleyicinin önerdiği 876,3 milyon dolarlık para cezasından çok daha düşük.

Ancak SEC, 14 Haziran’da Yargıç Torres’e yazdığı bir mektupta, iki davanın “elma-elma karşılaştırması” olmaması gerektiğini ve teklif edilen düşük cezanın “medeni ceza kanunlarının amaçlarını karşılamayacağını” savundu. SEC dedi.

SEC’in Ripple için önerdiği cezaların toplamı yaklaşık 2 milyar dolar olup, bunların 198,2 milyon doları ön karar faizi, 876,3 milyon doları hukuki ceza ve 876,3 milyon doları da tazminattır.

İkili , SEC’in Ripple’ın , Yargıç Torres’in de kabul ettiği , ancak yalnızca kurumsal yatırımcılara satıldığında kayıtsız menkul kıymetler sattığını söylemesinin ardından 2020’den beri mahkemede kavga ediyor.

Ripple avukatları devam eden davada uygun sivil ceza istiyor

Ripple‘ın hukuk müşaviri, bir mahkemeden ABD SEC ile olan davasında “uygun” para cezalarını değerlendirmesini istedi . ABD’nin New York Güney Bölgesi’nde 13 Haziran’da yapılan bir başvuruya göre, Ripple’ın avukatları, SEC’in büyük para cezaları istemesinin “mantıksızlığını” savunarak ek yetki bildirimi sundular.

Avukatlar davalarını sunarken,  menkul kıymetler düzenleme kurumu ile Terraform Labs arasında bu hafta başında varılan 4,5 milyar dolarlık anlaşmaya atıfta bulundu. SEC, Ripple’dan yaklaşık 2 milyar dolarlık ceza talep etti. Ancak blockchain firması, 10 milyon dolardan fazla ceza ödemesinin gerekmemesi gerektiğini savundu. 

Ripple’ın avukatları, “Ripple’ın muhalefetinin açıkladığı gibi, karşılaştırılabilir (ve hatta daha vahim) davalarda SEC, davalının brüt gelirinin yüzde 0,6 ila yüzde 1,8’i arasında değişen para cezalarını kabul etti” dedi. “Terraform bu modele uyuyor. Burada ise SEC, bu davada herhangi bir dolandırıcılık iddiası bulunmamasına ve Kurumsal Alıcıların ciddi kayıplara uğramamasına rağmen, bu aralığın çok üzerinde bir para cezası istiyor.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner