Yükleniyor...

Kripto Paraların Düzenlenmesiyle İlgili Detaylar Belli Oluyor, NFT’ler de Takibe Alındı

Sabah'tan Hazal Ateş'in 18 Şubat 2022 tarihli haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı NFT de dahil olmak üzere kripto para işlemlerini takibe aldı.

kripto paralar

Sabah’tan Hazal Ateş’in 18 Şubat 2022 tarihli haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı NFT de dahil olmak üzere kripto para işlemlerini takibe aldı. Getirilecek yasal düzenlemeyle suiistimallerin önlenmesi ve piyasanın vergilendirilmesi planlanıyor.

Son zamanların yeni trendi NFT piyasasında kara para aklama ve dolandırıcılık suçuna müsait olduğu gerekçesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu sektörü de takibe aldı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), NFT’leri kara aklama riski yönünden değerlendirerek incelemeye başladı.

NFT Alanı da Mercek Altına Alındı

Bankalar ile kripto para borsaları arasındaki işlemleri takibe alan MASAK, yükümlülük denetimleri yapıyor, yasa dışı işlem yapıldığı belirlenen hesapları donduruyor. MASAK, NFT’leri de mercek altına alarak çalışmalara başladı.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde AK Parti’nin, kripto varlıklarla ilgili yasal düzenlemenin alt yapısını oluşturmak amacıyla paydaşlarla görüşmelere devam ettiğini, hukukçu milletvekillerinin de gelecek hafta yasal düzenleme için bir araya geleceğini aktarmıştık.

Yasal Düzenlemenin Altyapısı Oluşturulacak

kripto paralar turkiye

Hukukçu vekiller, bugüne kadar kripto varlık temsilcilerinin ilettikleri talepleri ve önerileri değerlendirerek, yasal düzenlemenin alt yapısını oluşturacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmayla NFT de dahil kripto para piyasasındaki risklerin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yasal düzenleme ile kripto para piyasasında suiistimallerin önüne geçilmesi, piyasanın da vergilendirilmesi planlanıyor.

Şirketlere altyapı çalışmaları için zaman tanınacak, teminat gösterilmesi gibi koruyucu adımlar atılacak. Şüpheli görülen para işlemleri için Mali Suçları Araştırma Kurulu yetkilendirilecek. Taslağa göre, izin almadan kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet yürüttüğü belirlenen gerçek ve tüzel kişilere 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner