Yükleniyor...

“Kripto Paraların Finansal Sorunları Çözmesi Mümkün Değil”

Dün ABD Senatosu'nda kripto paralar hakkında açıklamalarda bulunan uluslararası avukat Mehrsa Baradaran, mevcut finansal sistemdeki sorunları kabul etse de kripto paraların bu sorunları çözemeyeceğini söyledi.

Kripto Paralar ve Finansal Sistem

Dün ABD Senatosu’nda kripto paralar hakkında açıklamalarda bulunan uluslararası avukat Mehrsa Baradaran, mevcut finansal sistemdeki sorunları kabul etse de kripto paraların bu sorunları çözemeyeceğini söyledi. Baradaran kripto paraların bankacılık sektörüne, finansal katılım ve eşitlik açısından bir çözüm sağlamayacağı görüşünde.

ABD Senatosu’nun web sitesinde yayınlanan bültene göre Baradaran, Bitcoin’in (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin çözmeye çalıştığı mevcut finansal sistemdeki eşitsizlik ve verimsizlik konularının teknoloji ile değil politika ile çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Baradaran’a göre bu tür meseleler bir start-up ofisi ya da anonim bir white paper’dan ziyade ciddi kurumlarca ele alınmalı. Uluslararası avukat bu konuda “Kripto para endüstrisinin bankacılık sektöründeki başarısızlıklarla ilgili endişelerinin çoğunu paylaşıyorum. Ama ben kripto paraların bankacılık sektöründeki finansal katılım ve özsermaye sorunlarına çok iyi çözümler getirebileceğine inanmıyorum.” ifadelerini kullandı.

Mehrsa Baradaran’ın açıklamalarına yanıt veren eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, Fed’in gücünü korumasının teşvik edileceğini, bunu ne finansal katılımın ne de lobicilik faaliyetlerinin engelleyemeyeceğini dile getirdi ve şu açıklamayı yaptı:

“Onları değiştirmenin tek yolu iş modellerini bozmak. Bitcoin ya da diğer bağımsız para biçimlerini destekleyerek, onunla rekabet etmek zorunda kalacaklar. Ancak o zaman aradığınız şeyi alırsınız. Kapitalizm 101! Fed’in tekeli var.”

Tüm bunlara karşın Fed’in aldığı kararların Bitcoin fiyatını etkileyeceğini düşünen isimler de var. Fundstrat Global Advisors’ın kurucu ortağı Thomas Lee bu isimlerden biri. Lee, attığı bir tweet ile Fed’in faiz indirimine gideceği beklentisi ile Bitcoin fiyatının artabileceğini dile getirmişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x