Yükleniyor...

Kripto Paraların Hukuki Durumu, Vergi ve Yönetmelik

Kripto para dünyasına dair en çok merak edilen ve tam olarak netlik kazanan yanıtlara sahip olmayan sorulardan biri; hukuki boyut ve vergilendirme.

Kripto Paraların Hukuki Durumu Vergi ve Yönetmelik

Kripto para dünyasına dair en çok merak edilen ve tam olarak netlik kazanan yanıtlara sahip olmayan sorulardan biri; hukuki boyut ve vergilendirme. Var olan bilgiler ışığında kısaca bu konuya açıklık getirelim.

Kripto Paraların Hukuk Sistemindeki Konumu Nedir?

Kripto paralar, dünyada resmi para birimi olarak tanımlanmıyor. Bu sebeple, hukuki açıdan bir yere oturtmak da pek mümkün olmuyor. Dünyada herhangi bir ülkede yasallık kazanıp, hukuki açıdan değerlendirmeleri yapılmış sayılmaz.

Ülkemize dönecek olursak, Türk hukuk sisteminde de henüz bir konum kazanmış değildir. Resmi bir para birimi olmaması, herkes tarafından üretilebilecek niteliklere sahip olması, sanal cüzdanda taşınmaması gibi özelliklerinden dolayı, hukuki olarak kendine bir yer açabilmiş değil.

Fakat reel paraya çevrilebiliyor olması da başka fikirleri ortaya çıkarıyor. Yatırım kanalı olarak ya da eşya olarak değerlendirilip, değerlendirilemeyeceği tartışmaları söz konusu. Menkul kıymetler, hisse senedi, döviz bazında değerlendirilebilme ihtimali var fakat bunun için resmi şekilde tanınması gerektiği söyleniliyor. Fakat şu an kripto paralar ortada bir yerdeler; ne reddediliyorlar ne de kabul ediliyorlar. Tek başlarına kullanılmıyorlar fakat reel paraya çevrilebiliyorlar. Bu da hukuk sistemi altında net bir konuma gelmesini engelliyor.

Kripto Paralar Vergiye Tabi Tutuluyor mu?

Dünya üzerinde kripto parayı en çok kullanan ve en çok yatırım yapan ülke, Türkiye. Bu da gözleri vergi sistemine çeviriyor.

Türk Vergi Sistemi’ne göre herhangi bir şey, kazanç sağlıyor ve gelir kaynağı olarak görülüyorsa, vergiye tabidir. Fakat vergilendirme için devlet tarafından kripto paraların tanınması ve resmileştirilmesi gerekiyor. Kripto paraların Blockchain zincirinde olması, herkes tarafında yaratılabilir olması ve var olan sistemi gereği, Türk Vergi Sistemi’nde şu an için kendine yer edinmesi mümkün değil.

Dönem dönem kripto paraların vergiye tabi tutulacağı haberleri yayılıyor. Sermaye Piyasası Kurulu’nun bu yönde çalışma ve araştırmalarının olduğu da biliniyor. Fakat 2020 yılında, Maliye Bakanlığı’ndan verilen son bilgilere göre henüz bir vergilendirme söz konusu değil. Fakat durumlar her an değişebilir.

Vergilendirme yapıldığı takdirde geçmişe dönük bir vergi ödemesi talebi olup olmayacağı da merak ediliyor. Fakat sistemsel olarak bu mümkün değil. Eğer bir vergi söz konusu olursa, kanun çıktığı andan itibaren kullanıcılar, vergi ödemekle yükümlü olacaklardır.

Kripto Paraların Yönetmeliği Nasıldır?

Kripto paralar, bilindiği üzere akıllı sözleşmelerle çalışır ve Blockchain zinciri üzerindedirler. Bu, alışık olduğumuz bir sistem değil. Pek çok yönden borsa, hisse senedi gibi yatırım kanallarına benzese de işleyişi farklıdır. Fakat tabi ki tüm yatırım kanalları gibi, dünyada olup bitene göre grafikleri değişmektedir.

Kripto parada yasal uygulama ve sözleşmeler söz konusu değildir. Blockchain üzerine yerleşen tüm paraların farklı yönetmelikleri vardır. Her biri aynı zincir üzerinde, farklı sisteme sahiptir.

Genel olarak; kripto paraların hukuki süreci netliğe kavuşmamış bir konudur. Her an her şey değişebilir fakat şu an için yasalar çerçevesinde korunan, değerlendirilen ve vergilendirilen bir para birimi değildir. Yakın takipte kalarak sürecin nereye ulaşacağını hep birlikte göreceğiz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner