Yükleniyor...

Kripto Paraların Toplam Piyasa Değeri 1 Trilyon Dolardan Ne Kadar Uzakta?

Bir süredir insanlar kripto para piyasasının gelecekteki durumunu merak ediyorlar.

Kripto Para Piyasasının Toplam Değeri

Bir süredir insanlar kripto para piyasasının gelecekteki durumunu merak ediyorlar. Çeşitli taraftarlar ve analistler farklı görüşler ortaya atıyorlar ve bazıları piyasanın önümüzdeki yıllarda 5 ila 10 kat büyüyebileceğini öngörüyor.

Kripto para piyasası için 1 trilyon dolarlık piyasa değeri defalarca ortaya atılmış bir seviye. Şimdi gelin piyasanın bu hedefe ne kadar uzak olduğunu detaylı bir şekilde ele alalım.

1 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşmak Mümkün mü?

Bilmeyenler için, kripto para piyasasının geçmişinde 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmaya çok yaklaştığını belirtelim. 2017’nin Aralık ayında piyasa tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 800 milyar doları aştı. 2018’in Ocak ayında düşüşe geçti ve uzun bir kripto kışının yaşanmasıyla 100 milyar doların altı görüldü.

Aşağıdaki grafikte 2017 Ocak ve 2018 Ocak aralığında piyasa değerinin nasıl yükseldiğini görebilirsiniz.

Kripto Para Piyasasının Değeri

Piyasa, 2017’nin sonundaki büyük boğa koşusundan bu yana uzun bir yol katetti. Farkındalık ve benimsenme oranı arttı. Birçok insan piyasayı 1990’ların Dot Com balonuyla karşılaştırdı, ancak analistler piyasanın altın piyasası ile karşılaştırılabilecek bir potansiyele sahip olduğunu ve multi trilyon dolarlık bir piyasa haline geleceğini öngörüyor.

Aşağıdaki grafikte kripto para piyasası ile Dot Com balonu arasındaki dinamik bir karşılaştırma yer alıyor. Piyasa trendi takip ederse 1 trilyon dolarlık piyasa değeri sadece bir başlangıç olabilir.

Kripto Para Piyasası ve Dot Com Balonu

Piyasa Şu An Ne Durumda?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, piyasanın değeri her ne kadar düşse de 2017’ye kadar büyük bir gelişim yaşandı.

Kripto paraların fiyatlarındaki değişimin arkasındaki ana güç Bitcoin ve öncü kripto para biriminin piyasa hakimiyet oranı yüzde 56 seviyesinde. Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise 150 milyar dolar düzeyinde. Piyasanın toplam değeri şu anda 270 milyar dolar. Analistler, piyasanın güçlü bir boğa koşusunun tam önünde durduğunu ve bu boğa koşusu ile piyasa değerinin artacağını öngörüyorlar.

İlk kripto para birimi olan Bitcoin, piyasada on yıl önce giriş yaptı ve onu Ethereum gibi diğer altcoin’ler takip etti. Şu anda piyasa değeri başta Bitcoin olmak üzere altcoin’lerin desteğiyle yıllar geçtikçe artıyor.

İnsanlar kripto paraları benimsedikçe piyasa hızla değer kazanıyor. Bakkt, Fidelity Investments, JP Morgan Chase, Nasdaq ve diğerleri gibi çeşitli finansal kurum ve kuruluşların sektöre olan ilgisi de piyasaya olan ilginin artmasını teşvik ediyor. Kurumların ilgisiyle SEC gibi yasal otoriteler de sektörü düzgün bir şekilde düzenlemek için uygun yasal çerçeveler oluşturmada harekete geçmiş durumdalar.

SEC şu anda olası onay için sunulan Bitcoin ETF teklifleri ile ilgili kamuoyu araştırması yapıyor. Daha fazla ICO (İlk Para Teklifi), IEO’ların (İlk Borsa Teklifi) kripto borsaları ve STO’ların (Güvenlik Token Teklifi) çoğalması sektöre daha fazla para getiriyor ve toplam piyasa değerini artırıyor.

Piyasanın 1 Trilyon Dolara Ulaşması için Neler Gerekiyor?

Hem piyasanın geçmişi (özellikle 2017) hem de mevcut piyasa dinamikleri göz önüne alındığında, kripto endüstrisinin 1 trilyon dolar veya daha fazla büyümeye hazır olduğunu iddia etmek zor değil. Hedefe katkıda bulunan birçok faktör bulunuyor.

Ölçeklenebilirlik ve Kullanım Durumları

Piyasada hala faaliyette olan ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin gibi birçok popüler kripto para birimi bulunuyor. Piyasa değerinin artması için bu ağların artan işlem yüklerinin üstesinden gelmeleri ve aynı zamanda büyümeye uygun kapasiteye sahip olmaları gerekiyor. Bu nedenle Bitcoin ağının ölçeklenebilirliği, ağ hızı ve kapasitesini iyileştirmek için Lightning Network ve Liquid Network gibi birçok geliştirme söz konusu.

XRP, Tron, Ethereum ve EOS gibi kripto para birimleri de, ağlarını hızlandırmak ve kripto para birimlerinin kullanımını artırmayı sağlayan dApp’lerin (merkezi olmayan uygulamalar) geliştirilmesini sağlamak için ortaya çıkmış sistemlerdir.

Uzmanlar ve analistler kripto para piyasası için 2019 yılından oldukça umutlular. Aşağıda, grafikte yılın başından bu yanaki ilerleyiş görülebilir.

2019 Kripto Para Piyasası

Blok Yarılanması (Halving) ve Coin Yakma

Diğer endüstrilerde olduğu gibi, talep ve arz ikilisi kripto para piyasasını doğrudan etkiler. Bitcoin’de her 4 yılda bir yarıya inen blok ödülü uygulamasından dolayı değerini her geçen gün artırdığı alenen biliniyor. Ayrıca, madencilik için mevcut olan Bitcoin sayısı her geçen gün azalıyor ve 21 milyon Bitcoin’in çıkarılmasının önünde yalnızca 4 milyon Bitcoin kaldı. Bu nedenle, her geçen gün Bitcoin’in fiyatının artacağını söylemek yanlış bir söylem olmayacaktır. Bu da doğal olarak toplam piyasa değerini artıracak bir etmendir.

Ayrıca, TRX, XRP ve BNB gibi diğer para birimlerinde coin yakma işlemi bulunmaktadır. Bu işlem ile arz miktarı düşürülmekte, düşen arz ile birlikte fiyatlar yükselmekte ve piyasa değeri artmaktadır.

Kurumsal Yatırımlar

Kurumlar yavaş yavaş kripto para piyasasına giriş yapmaya başlıyorlar. Fidelity Investments gibi bazı kurumların müşteri tabanı piyasaya güçlü para aktarımı yapmışlar ve bu da piyasa değerini artırmıştır. Şu anda Fidelity Investments 2.6 trilyon ABD dolarını yönetiyor.

Ayrıca, Bitcoin’in altının yerini alacağı ve tek ve gerçek bir değer deposu haline geleceği yönünde güçlü bir destek bulunuyor. Bu olursa, Bitcoin altın piyasasının bir miktarını kendisine çekebilirse kripto para piyasasının toplam değeri çok rahat bir şekilde 1 trilyon doları geçebilir.

Yasal Düzenlemeler

Uzun zamandır, kripto paralar meşru bir değer aktarım aracı olarak görülmediler. Endüstri büyüdükçe ve genişledikte bu duygu değişiyor. Düzenleyici otoriteler de piyasayı düzenlemek için kollarını sıvamış durumdalar ve bu insanları endüstriye olan güvenini artırdı. Yasal düzenlemeler ile kripto para piyasasına artan güven insanları kripto paralara itebilir. Bu düzenlemeler arttıkça ve daha düzenli hale geldikte daha fazla insan piyasaya giriş yapacak ve piyasaya daha fazla para akışı sağlanmış olacak.

Uzmanlar Ne Diyor?

Cornell Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden Profesör Emin Gun Sirer’e göre, kripto ağları için daha iyi ölçeklendirme çözümlerinin sunulması büyümeyi hızlandıracak. Galaxy Digital’in CEO’su Tim Draper, Bitcoin’in birkaç yıl içinde 250 bin dolara ulaşacağını ve kripto ğara piyasasının 15 yılda 60 trilyon doların üzerine çıkabileceğini öngörüyor. Satis Group tarafından hazırlanan 2018 tarihli bir raporda, piyasa değerinin önümüzdeki 10 yıl içinde 3.6 trilyon dolara ulaşacağı belirtiliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x