Yükleniyor...

Küresel Para Olarak Ripple’ın XRP’si Bitcoin’in (BTC) Yerini Alabilir

Yaptığı ortaklıklarla özellikle finans dünyasında kullanılan ödeme protokolü Ripple'ın kripto parası XRP, küresel para olarak Bitcoin'in (BTC) yerini alabilir.

Ripple XRP ve Bitcoin BTC

Yaptığı ortaklıklarla özellikle finans dünyasında kullanılan ödeme protokolü Ripple’ın kripto parası XRP, küresel para olarak Bitcoin’in (BTC) yerini alabilir.

Attığı adımlarla geniş bir kitle tarafından kabul gören Ripple, küresel işlemlerde kullanılan büyük bir firma haline gelmiş durumda. Şirket, bankalarla, çeşitli şirketlerle ve hükümetlerle iyi bir koordinasyon oluşturdu.

Ripple, anlaşma yaptığı bankalarla ve şirketlerle adından sık sık söz ettiriyor. Şirket, Türkiye’nin 7. en büyük bankası Akbank, Avustralya’nın 4. en büyük bankalarından Westpac gibi birçok dev banka ile birlikte çalışıyor. Son olarak Ripple ile işbirliğine giden şirket MoneyGram oldu. MoneyGram, Ripple’ın xRapid uygulamasını kullanıyor ve Ripple ile olan işbirliğinden son derece memnun.

Birçok ülkedeki şirket ve bankalarla yakın temas içerisinde olan Ripple’ın ulaştığı ülkelerden birisi de Şili. Şili merkezli Currency Bird ödemelerde artık XRP’yi kullanacak. Şirketin yakın zamanda Ripple’ın üç ürününden birisi olan xCurrent’ı da kullanmaya başlayacağı gelen bilgiler arasında.

Ripple ile birlikte çalışmaya başlayan ve kripto para birimi XRP’yi ve sunulan diğer ürünleri kullanan şirketler hallerinden bir hayli memnunlar. Bu memnuniyet Ripple’ın benimsenme oranını artırıyor. Bunun sonucunda ise bir küresel para olarak XRP’nin benimsenmesi gerçeği ortaya çıkıyor.

XRP’nin giderek daha fazla oranda benimsenmesi doğrudan onun Bitcoin’in (BTC) yerini alacağı anlamına gelmiyor. XRP’nin Bitcoin’in (BTC) yerini alması demek onun tamamen Bitcoin’in (BTC) yerine geçeceği anlamına gelmiyor. Çünkü ikisi de farklı ihtiyaçlara hizmet ediyor.

Bitcoin’in asıl kullanım amacı bir değer deposu, tasarruf aracı olmak. Bir değer deposu olarak Bitcoin daha fazla rağbet görürken, konu para transferi olduğunda XRP’nin kullanımı daha yüksek oranda. Bitcoin sahiplerinin büyük bir kısmı BTC ile alışveriş yapmayı düşünmüyor, bunun yerine belirttiğimiz gibi onu bir değer saklama aracı olarak kullanıyorlar.

XRP’nin anlık ödemelerde BTC’den daha çok kullanılıyor olmasının nedeni ise işlem ücretleri ve işlem süreleri. Bitcoin ağı şu anda Ripple’a kıyasla daha yüksek işlem ücretleri ve işlem süreleri ile karşımıza çıkıyor. Ripple bu sorunu çözme potansiyeli Bitcoin’e kıyasla daha yüksek düzeyde. Şirket, daha fazla banka ile ortaklık kurarak anında ve ücretsiz uluslararası para transferi olanağı sunabilme yetkisine sahip.

Bankaların işlemlerde XRP’yi kullanmanın faydaları görmeleri zamanla daha çok uluslarası işlemlerde XRP’nin kullanılmasına neden olacak. XRP’nin günlük değişim aracı olarak kullanılmasının oluşturacağı yararın farkedilmesinin sonucunda XRP’ye olan yönelim daha da artacak. Ancak bu durum Bitcoin’in bir değer deposu olarak konumlandığı gerçeğini değiştirmeyecek. Bitcoin, günlük işlemlerde kullanılan para birimi olmak yerine, internet çağının dijital altını olmayacak devam edecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x