Yükleniyor...

Launchpad Nedir? Ne İşe Yarar?

Launchpad, yatırımcılara erken kripto projelerine halka açıklanmadan önce yatırım yapma fırsatı sağlayan bir bağış toplama platformudur.

Ekran Resmi 2023 01 27 17.15.44

Launchpad, yatırımcılara erken kripto projelerine halka açıklanmadan önce yatırım yapma fırsatı sağlayan bir bağış toplama platformudur. Platformun üzerindeki bir token satışı, dijital varlıkların daha adil dağıtılmasına olanak verir.

Launchpad Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Launchpad yeni madeni paralar, coinler ve blok zinciri veya kripto projeleri başlatmak için merkezi olmayan bir değişim tabanlı (DEX) platformdur. Yatırımcılara, halka açık olarak listelenmeden önce erken dönem kripto projelerine yatırım yapma fırsatı sağlamasıyla diğer bağış toplama platformlarından farklıdır.

Bu durum ise yatırımcılar için güçlü bir değer önerisidir. Çünkü tokenleri daha ucuza satın almalarını sağlar, böylece fiyat daha sonra değer kazandığında yatırım getirilerini en üst düzeye çıkarabilirler ve satabilirler.

Launchpad’ler hem yeni projelere hem de yatırımcılara fayda sağlayan kripto dünyasındaki ana kitle fonlaması modellerinden biri haline geldi. Bir yandan da yeni projelere ihtiyaç duydukları fonları ve teşhiri sunmaktadır. Aynı zamanda, yatırımcıların bir grup gelecek vaat eden kripto projesine ve erken aşamadaki token satışlarına erişmesine yardımcı olmaktadır. Ek olarak, en iyi Launchpad’lerle ilişkili inceleme süreci, yatırımcıları potansiyel kripto dolandırıcılarından ve dolandırıcılıklardan korumaya yardımcıdır.

launchpad

Kriptoda Launchpad Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Launchpad üzerindeki bir token satışı, tokenların genel olarak daha adil bir şekilde dağıtılmasını sağlayarak, düzenli yatırımcıların erken aşamadaki kripto projelerine yatırım yapmaları için blok zinciri tabanlı bir yaklaşım kullanır . Bunun nedeni, blok zincirinin, belirteç tahsisinin daha yakından izlenmesi yoluyla daha fazla şeffaflık sağlamasıdır. Öte yandan bu tür bir fırsat daha önce yalnızca risk sermayedarları (VC’ler) ve diğer kurumsal yatırımcılar için mevcuttu.

Launchpad’ler ile, sıradan bireysel yatırımcılar bile gelecek vaat eden bir projeye halka açılmadan ve fiyatlar yükselmeden önce düşük bir fiyata yatırım yapma fırsatına sahip olur. Token’ların bu daha adil dağıtımı, kripto projelerini normalde balinaların suçlu olduğu ani fiyat değer kaybından da korur.

Launchpad Avantajları

Launchpad’ler, hem projeler hem de yatırımcılar için çeşitli avantajlar sunar. Bu avantajlar şunları içerir:

Yeni başlayanlar için uygundur: IDO’lar tamamen izinsizdir ve DEX’lerde belirteç listelemeleri için çok az veya hiç ücret gerektirmez. Herhangi bir ekip, giriş gereksinimlerini geçtiği sürece projesini bir kripto fırlatma rampasına koyabilir.
Daha güvenlidir: Launchpad’ler, kullanıcı fonlarını tutmadıkları için güvenlik ihlallerine karşı savunmasız değildir. Bunun yerine, yatırımcılar varlıklarının tam gözetimindedir. Launchpad’ler, yalnızca cüzdan bağlantısının ardından güvenli cüzdanlar aracılığıyla belirteçlere erişebilir.
Belirteçlerin anında alınmasını sağlar: İlgili belirteçler ticaret için neredeyse anında kullanılabilir ve bekleme süresi gerektirmez.

launchpad

Launchpad Projeleri

Merkezi borsalar tarafından organize edilen Launchpad’ler, her iki ekosistemin en iyilerini yani DeFi yetenekleri ile kullanıcı güvenliğini ve rahatlığını bir araya getirdikleri için popüler bir seçenek haline geldi. Bunun nedeni, merkezi borsaların dolandırıcılıklara ve hilelere karşı korunmak için kapsamlı bir durum tespiti yapmasıdır. Ayrıca merkezi borsalar, kullanıcıların bu borsada bir hesapları olduğu sürece coin satın almaları, stake etmeleri ve takas etmeleri için tek duraklı bir platform sunar.

Merkezi borsalar tarafından desteklenen Launchpad’lere ek olarak merkeziyetsiz örnekler de mevcuttur:

1. Polkastarter

Polkastarter, belirteç havuzları ve müzayedeler için Polkadot (DOT) blok zincirine dayalı merkezi olmayan bir borsadır. Kapalı teklif müzayedeleri, Hollanda müzayedeleri ve ayrıca dinamik ve sabit oranlı takaslar gibi birçok tanıdık müzayede sistemiyle tasarlanmış bir Launchpad’dir. Ayrıca bünyesinde parola korumalı özel havuz, beyaz liste, akıllı sözleşme belirteci takasları ve fiyat bildirimleri de içerir.

2. TrustSwap

TrustSwap, 2020’nin ortalarında Kanada’da kurulan başka bir merkezi olmayan Launchpad protokolüdür. Akıllı sözleşmeleri yaygınlaştırmaya ve hem DeFi’da hem de tüm kripto alanında “özelleştirilebilir işlemleri” güçlendirmeye çalışmaktadır. Platformun yerel belirteci SWAP, yeni nesil çok zincirli takaslar ve ödemeleri ve abonelikleri bölmeye ilişkin diğer işlevleri sunar. Akıllı Takas özelliği, kullanıcıların daha fazla DeFi d’App’e erişmek için herhangi bir tokenı bir ERC-20 tokenına dönüştürmesini sağlar.

3. WeStarter

WeStarter, 2021’in başlarında kurulan HECO Ağı tabanlı zincirler arası bir token ilk takas protokolüdür. Öne çıkan özelliklerinden biri, BSC, Ethereum ve HECO’ya dayalı ilk proje alışverişini desteklemesidir. Birden çok blok zincirini destekleyerek, çoğu kripto projesi için İlk Cüzdan Teklifi’nin (IWO) ihtiyaçlarını karşılayabilir. IWO, kripto cüzdan kullanıcılarının doğrudan yeni projenin kripto ön satışına katıldığı ve muhtemelen yüksek işlem hızlarının ve sıfır gaz ücretinin avantajlarından yararlandığı bir kitle fonlaması tekniğidir. WeStarter bugüne kadar toplamda 1 milyar doları aşan IWO hacmine sahip toplam 16 proje başlatmıştır.

4. BullPerks

BullPerks, şeffaflığı vurgulayan ve topluluğa özel bir yaklaşımı izleyen, merkezi olmayan bir VC ve çok zincirli Lauchpad’dir. Platform, kullanıcılarına tahsislerden adil bir pay vermek için şeffaf bir 6 katmanlı sistem uygular. Kullanıcılar, platformun resmi BLP tokenlarını kilitleyerek veya staking yaparak BullPerks’in kripto ön satışlarına katılabilir. Kilitlenen BLP tokenların sayısı, kullanıcının platformdaki katmanına karşılık gelir. Başlatma paneli, kripto projesinin fiyat performansına göre iki ayda bir token seviyesini ve sayısını gözden geçirir. Bu süreç, yeni kullanıcıların platforma katılmasına izin verirken, kullanıcıların katmanlar arasında hareket etmesinin önündeki engelleri azaltır.

5. Qube Launchpad

Qube Launchpad, d’App’ler için tasarlanmış bir kitlesel fonlama platformudur. Erken yatırımcıların beyaz listelere girmesini engelleyen kripto alanındaki kaliteli kripto Launchpad’lerin eksikliğini gidermeyi amaçlamaktadır. Beyaz liste, bir kripto ön satışına katılmasına izin verilen tanımlanmış yatırımcıların bir listesidir. Qube Launchpad, bu dezavantajı çözmek için basitleştirilmiş giriş ve adil seçimler sunar.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x