Yükleniyor...

LGBT+ Temalı Kripto Para Birimi Dünyayı Değiştirmeyi Hedefliyor

Reuters'ta yer alan bir habere göre LGBT+ temalı bir kripto para birimi dünyayı değiştirmeyi hedefliyor.

lgbt kripto

Reuters’ta yer alan bir habere göre LGBT+ temalı bir kripto para birimi dünyayı değiştirmeyi hedefliyor. LGBT+ kripto para projesinin kurucuları, “dünyayı değiştirmek” amacıyla topluluğun ekonomik gücünü kullanmak istediklerini söyledi.

İspanyolca’da homofobik bir aşağılamadan alınan kelimelerin bir oyunu olan maricoin, İspanya’nın başkenti Madrid’in LGBT+ mahallesi olarak bilinen Chueca’da 10 işletmeyi içeren bir haftalık pilot test ile başlatıldı. Maricoin’in destekçileri, sanal para biriminin gelecek yılın başlarında piyasaya sürülmesini ve dünya çapındaki LGBT dostu işletmeler ve etkinliklerde bir ödeme aracı olarak kullanılmasının önünü açmayı hedefliyor.

Projenin kurucu ortağı Juan Belmonte, Thomson Reuters Vakfı’na yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Madem bu ekonomiyi hareket ettiriyoruz, neden çoğu zaman LGBT+ insanlara yardım etmeyen bankalar, sigorta şirketleri veya büyük şirketler yerine topluluğumuz bu projeden faydalanmasın?”

Bir kuaför ve girişimci olan Belmonte, LGBT+ kripto para fikrini bu yıl Temmuz ayında Madrid’deki Pride etkinliğinde düşündüğünü söyledi.

Eşitlik Manifestosu İmzalayan İşletmelerde Ödeme Yöntemi Olacak

Maricoin, Miami merkezli risk sermayesi şirketi Borderless Capital tarafından destekleniyor ve girişimin İcra Kurulu Başkanı Francisco Alvarez, para birimi ticarete başlamadan önce 8.000 kişinin maricoin satın almak için bekleme listesinde olduğunu söyledi. Planlarına göre, LGBT+ kripto para birimi, restoran ve kafelerden mağazalara ve otellere kadar bir “eşitlik manifestosu” imzalayan işletmelerde ödeme olarak kabul edilecek.

Manifesto, diğer şeylerin yanı sıra, LGBT+ kişilerin ve “dışlanmaya maruz kalan herkesin” haklarını savunmanın yanı sıra “sosyal, etik ve şeffaf bir ekonomiyi” savunuyor. 48 yaşındaki Alvarez, “Paramızı kabul eden kuruluşlar, dünyanın herhangi bir şehrini ziyaret eden herkes için LGBTİ rehberi olacak haritamızda listelenecek” dedi.

Alvarez ve Belmonte ayrıca girişimin dünya çapında LGBT+ işletmeleri ve topluluk girişimleri için bir finansman kaynağı oluşturabileceğini umuyor:

“Dünyayı değiştirmek için sabırsızlanıyoruz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner