Yükleniyor...

Litecoin Blok Ödülü Yarılanması Gerçekleşti! Şimdi Ne Olacak?

Her dört yılda bir gerçekleşen Litecoin blok ödülü yarılanması 1.

Litecoin Blok Ödülü Yarılanması

Her dört yılda bir gerçekleşen Litecoin blok ödülü yarılanması 1.680.000inci blokta gerçekleşti. Blok başına verilen Litecoin madencilik ödülü yarılanma ile 25 LTC’den 12.5 LTC’ye düşmüş oldu.

25 Ağustos 2015’te gerçekleşecen bir önceki yarılanma etkinliği ile 50 LTC olan Litecoin madencilik ödülü 25 LTC’ye düşmüştü. 5 Ağustos 2019 itibariyle önümüzdeki dört yıl boyunca çıkarılan her blok için 12.5 LTC dağıtılacak. Bir sonraki blok ödülü yarılanması ise 2023 yılının yazında gerçekleşecek.

Litecoin blok ödülündeki yarılanmalar her dört yılda bir devam ederen Litecoin’lerin toplam arzına (84.000.000) ulaşılana kadar devam edecek. Şu anda dolaşımdaki Litecoin miktarı 63 milyon civarında ve bu da arz edilmeyi bekleyen 21 milyondan fazla Litecoin olduğu anlamına geliyor.

Yarılanmanın etkisiyle Litecoin fiyatı son 1 yılda yüzde 26’dan fazla ve 2019’un başından bu yana yüzde 190’dan fazla değer kazandı. Yayın sırasında Litecoin son 24 saatte yüzde 8’den fazla değer artışıyla 99,53 dolardan işlem görüyordu.

Bundan Sonrasında Neler Olabilir?

Artık günlük olarak çok daha az Litecoin üretiliyor. Bu durumdan öncelikli olarak madencileri etkilenmeye başlayacak. Yarılanma ile ortalama bir madencinin kazancının yarı yarıya düştüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Arz şoku ile birçok madenci cihazlarının fişini çekebilir. Çünkü bu süreçte kar etmek yerine zarar edilebilir. Bu noktada Litecoin fiyatı madencilerin durumunu belirleyen en önemli faktör olacak.

Uzun vadede azalan arz miktarının fiyatı yükseltmesi beklenilir. Bu da uzun vadeli yatırımcıların kazanç sağlayabileceği anlamına geliyor, ancak bu noktada piyasanın seyrinin ana belirleyicisinin Bitcoin olduğunu unutmamak gerek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner