Yükleniyor...

Litecoin Blok Ödülü Yarılanmasına 1 Haftadan Az Kaldı! LTC Fiyatı Sıçrama Yapar mı?

Litecoin ikinci blok ödülü yarılanmasına bir haftadan az bir süre kaldı.

Litecoin LTC Yarılanma

Litecoin ikinci blok ödülü yarılanmasına bir haftadan az bir süre kaldı. Yarılanmanın 5 Ağustos 2019’da TSİ 11:52’de gerçekleşmesi bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bu ikinci yarılanma ile 25 LTC olan blok ödülü 12.5 LTC’ye düşecek. İlk yarılanma 25 Ağustos 2015’te gerçekleşmiş ve 50 LTC olan blok ödülü 25 LTC’ye indirilmişti.

Gerçekleşecek blok ödülü yarılanmasıyla Litecoin ağında arz şokunun yaşanması bekleniyor. Bu şok iddiası bizzat Litecoin’in kurucusu Charlie Lee tarafından dile getirildi. Lee, madencilik ödüllerinin yarı yarıya azalması nedeniyle bir süre için Litecoin madencilik kârlılığının düşeceğini ve bunun sonucunda bazı madencilerin madencilik cihazlarını kapatabileceklerini söyledi. Ancak Lee, kısa süre içinde ağdaki yeniden ayarlamaların otomatik olarak yapılacağı ve her şeyin yoluna gireceğini de ifade etti.

Şu anda Litecoin’in hashrate’i son derece yüksek seviyede. 14 Temmuz’da 524 TH/s ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören hashrate, bugün 465 TH/s düzeyinde seyrediyor.

Yarılanmanın ardından hashrate’in daha da düşmesi kuvvetle muhtemel. Günlük 25.000 işlem gerçekleştirilen Litecoin ağı madencilerin Litecoin madenciliğini sürdürmelerini sağlayabilecek işlem ödülü açısından yetersiz.

Yarılanma ve Litecoin Fiyatı

Litecoin fiyatı geçtiğimiz yıl Aralık ayında 20 dolara kadar geriledi. Bu fiyat seviyesinden sonra birkaç ay içinde yüzde 600 gibi bir oranda artışla Hazirana yında 146 doları gören Litecoin, bu denli yükselişi yarılanma beklentisi ile gördü. Buna karşın yarılanma beklentisi etkisini kaybetmeye başlamış durumda ve bugün Litecoin fiyatı 89 dolardan el değiştiriyor.

Geçmişteki yarılanmaya bakıldığında yarılanma beklentisinden dolayı oluşan yükselişin sona erdiği söylenebilir. Elbetteki Litecoin tarihinde bir kez yarılanma yaşandığı için daha fazla çıkarımda bulunmak zor.

2015’teki blok ödülü yarılanmasından 1.5 ay önce 8.5 doları gören Litecoin fiyatı o dönem tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş ve ardından düşüşe geçmişti. 2017’nin Nisan ayına kadar ise bir daha o fiyat seviyesini görememişti.

Son dört yılda piyasa yapısı bir hayli değişti ve farklı dinamiklerin farklı sonuçlar doğurmasına yol açabileceğini unutmamak gerekiyor. Blok ödülü yarılanmasının uzun vadede Litecoin arzını düşüreceği ve bunun fiyata pozitif etki edeceği ise kuvvetle muhtemel.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x