Yükleniyor...

Litecoin Kaç TL Oldu? Güncel LTC Fiyatı

1 Litecoin LTC Kaç TL 1 Litecoin LTC Kaç Dolar

Bugün 1 Litecoin ne kadar1 Litecoin kaç TL oldu? 1 LTC kaç TL‘ye karşılık geliyor? Güncel Litecoin (LTC) fiyat bilgisine detaylı verilerle anlık olarak bu sayfadan ulaşabilir, piyasaları yakından takip edebilirsiniz.

1 Litecoin (LTC):1,889.26 TL TL
1 Litecoin (LTC):196.82 $ Dolar
1 Litecoin (LTC):168,99 Euro
Fiyattaki Değişim (24s):4.04%
Litecoin Hacmi (24s):1,907,961,120 $ Dolar
Litecoin’in Piyasa Değeri:13,511,949,157 $ Dolar

Serbest piyasada 1 Litecoin fiyatı 1,889.26 TL TL‘dir. Ayrıca 1 Litecoin 196.82 $ dolardır. 1 Litecoin karşılığında 1,889.26 TL Türk Lirası veya 196.82 $ dolar alınabilmektedir.

Litecoin fiyatı son 24 saatte 4.04% değişim ile şu anda 1,889.26 TL TL‘den işlem görmektedir. Son 24 saatteki Litecoin hacmi ise 1,907,961,120 $ dolar ve kripto para biriminin toplam piyasa değeri 13,511,949,157 $ dolardır.

Litecoin (LTC) Fiyat Hesaplayıcı


Litecoin (LTC) Fiyat Grafiği

Sorumluluk Reddi Beyanı: Veriler kripto para borsaları tarafından sağlanmaktadır ve kripto para borsalarının veya veri sağlayıcılarımızın belirttiği şekilde gecikmeli olabilir. Coinkolik herhangi bir verinin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Litecoin (LTC) Nedir?

En popüler kripto para projelerinden biri olan Litecoin (LTC), Bitcoin’le sık sık karşılaştırılıyor. Öyle ki kripto para topluluğunda “Bitcoin altın ise Litecoin gümüştür.” benzetmesi yapılıyor.

Litecoin, sıklıkla karşılaştırıldığı Bitcoin gibi, bir çevrimiçi ödeme sistemi olarak geliştirildi. Litecoin (LTC) eşler arası işlemlere olanak sağlar, yani ağdaki işlemler herhangi bir merkezi otorite tarafından denetlenmez, yönetilmez. Litecoin ağında para transferleri için hiçbir bir aracıya ihtiyaç duyulmaksızın dünyanın herhangi bir yerindeki kişiye para transferi gerçekleştirilebilir. LTC ağındaki işlemler son derece hızlı ve ucuzdur.

Litecoin (LTC), Charlie Lee tarafından 2011 yılında kullanıma sunuldu. Bitcoin’le benzer bir çalışma prensibine sahip olan popüler kripto para birimi Litecoin’in blokzinciri’nin Bitcoin’inkinden çok daha hızlı olduğu söylenebilir.

Litecoin, 7 Ekim 2011’de GitHub’daki açık kaynaklı bir istemci aracılığıyla piyasaya sürüldü. Litecoin ağı, 13 Ekim 2011’de hayata geçti. Temel olarak Bitcoin Core istemcisinin çatallanmasıyla oluşturulmuştur.

Litecoin Nedir” başlıklı rehberimizden Litecoin’le ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Litecoin’in (LTC) Kurucusu Charlie Lee Kimdir?

Afrika ülkesi Fildişi Sahili’nde doğan ve henüz 3 yaşındayken ailesi ile birlikte ABD’ye göç eden Charlie Lee’nin Litecoin projesine başlamadan önce Google’da yazılım mühendisi olarak çalıştığı biliniyor. 2011 yılında Bitcoin projesi ile ilgilenmeye başlayan Charlie Lee, aynı yılın Ekim ayında Litecoin’i (LTC) kullanıma sunmuştur.

Litecoin (LTC) Neden Geliştirildi?

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, Bitcoin’le birlikte kripto para birimlerindeki büyük potansiyelin farkına vardı. Lee’ye göre Bitcoin her ne kadar büyük bir potansiyele sahip olsa da ağda bazı eksiklikler ve sorunlar vardı. Charlie Lee’ye göre Bitcoin transferleri nispeten yavaştı ve işlem Bitcoin ağındaki işlem ücretleri günlük hayatta bir ödeme yöntemi olarak kullanılmak için çok pahalıydı.

Charlie Lee, LTC’yi, BTC’den daha fazla blok üretecek ve maksimum arzı daha yüksek olacak şekilde tasarladı. Bu sayede, Litecoin’in Bitcoin’e kıyasla daha hızlı ve daha kolay erişilebilir olmasını amaçladı.

Litecoin Nasıl Çalışır ve Arkasında Hangi Teknoloji Var?

LTC, 2.5 dakikalık blok onay süresine sahip olduğundan, işlemleri yaklaşık 10 dakika süren Bitcoin’den çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Öte yandan Litecoin, Bitcoin ile aynı temeller üzerine inşa edilmiştir. Hem BTC hem de LTC ağındaki madencilik sürecinde artık bloklar oluşabilir. Artık (orphaned) bloklar, iki madenci bir bloğu aynı anda çıkardığında oluşur, her iki blok da başlangıçta zincir tarafından kabul edilir, ancak daha sonra bir blok reddedilir. Düşük blok onay süresinin yarattığı artık blokların çoğalmasını azaltmak için Segregated Witness (SegWit) kullanılır.

LTC’nin altında yatan bir diğer önemli teknoloji ise, farklı blokzincirine birlikte çalışabilirlik özelliği kazandıran Atomic Swaps’tir. Bu sayede borsa kullanmak zorunda kalmadan farklı kripto para birimleri arasında takas yapmak mümkün hale geliyor.

Litecoin Gerçek Bir Para Birimi Mi?

LTC’nin geliştirilme amacı, günlük hayatta dijital para birimi olarak kullanılmaktır. Hızı ve Bitcoin’e nispeten daha düşük işlem ücretlerine sahip olması da bunu kanıtlıyor. Zira Bitcoin günlük hayatta ödeme yapmak için kullanılmaya pek elverişli değil, daha çok değer saklama aracı olarak kullanılıyor. Bu noktada ödeme yöntemi olarak Litecoin ön plana çıkıyor.

Bitcoin transferleri nispeten pahalıdır ve BTC transferleri nispeten yavaştır. Oysa Litecoin BTC transferlerini daha ucuz ve hızlı hale getirmek için tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Kısaca Litecoin, Bitcoin’e kıyasla günlük kullanıma daha elverişlidir. Bu nedenle, LTC’yi bir ödeme aracı olarak kabul eden çok fazla web sitesi ve şirket var.

Litecoin (LTC) Ağındaki İşlem Ücretleri ve Komisyonlar

Bu makalenin hazırlandığı sırada LTC ağındaki ortalama işlem ücreti 0.029 dolar seviyesindeydi. 0.029’luk işlem ücreti, kredi kartı sağlayıcılarının, bankaların ve PayPal gibi ödeme sağlayıcılarının devasa komisyon oranları ile karşılaştırıldığında çok düşük kalıyor.

Diğer yandan kripto para borsası üzerinden Litecoin (LTC) satın alırken, borsalar da sizden çok düşük oranlarda komisyon talep edecektir. Örneğin Coinbase borsası, 0 ila 200 dolar arası satın alma işlemlerinden 0.99 ile 2.99 dolar arasında bir komisyon kesiyor.

Litecoin’in Faydalı Yönleri

Hız: İşlemler hızlıdır, ortalama 2.5 dakikada tamamlanır. Aynı işlem Bitcoin’de yaklaşık 10 dakika sürer. Bu nedenle LTC’nin BTC’den 4 kat daha hızlı olduğu söylenebilir.

Maliyet: LTC ile işlem gerçekleştirmenin maliyeti, PayPal, kredi kartları ve bankalar ile karşılaştırıldığında çok çok düşüktür. Bu makalenin hazırlandığı sırada ortalama işlem ücreti 11 dolar seviyesinde olan BTC ile karşılaştırıldığında bile LTC’nin inanılmaz derecede uygun maliyetli olduğunu görüyoruz.

Daha hızlı blok üretimi: Mayıs 2020 itibariyle LTC ağında her 2.5 dakikada bir yeni blok çıkartılıyor ve 12.5 LTC üretiliyor. Litecoin (LTC) ağında bir sonraki blok ödülü yarılanmasının 2023 yılının Ağustos ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu nedenle BTC’ye kıyasla LTC madenciliği yaparak daha yüksek oranda blok ödülü kazanmanız mümkün.

Birlikte Çalışabilirlik: Atomic swap teknolojisi sayesinde herhangi bir borsaya ihtiyaç duyulmaksızın LTC’ler farklı kripto para birimlerine dönüştürülebilir. Bu sayede işlem ücretlerinden tasarruf etmiş olursunuz.

Merkezsizlik: LTC işlemleri topluluk tarafından doğrulanır ve blokzincirde saklanır. Sonuç olarak, LTC’yi ve LTC ağını kontrol eden tek bir merkezi otorite yoktur.

Litecoin (LTC) Anonim Olarak Kullanılabilir Mi?

Litecoin ile gerçekleştirilen işlemler kullanıcısına yüksek oranda gizlilik sağlar ancak Litecoin’in (LTC) tamamen anonim olduğu söylenemez. Zira tamamen rastgele rakamlardan ve harflerden oluşan cüzdan adreslerinin kime ait olduğu bilinmsede de bu cüzdan adreslerinin izi takip edilebilir. LTC cüzdanınızdan kimlik doğrulaması (KYC) gerçekleştirdiğiniz bir borsaya para aktarırsanız cüzdanın ve gerçekleştirilen işlemlerin size ait olduğu anlaşılabilir.

Litecoin (LTC) Üzerinde Çalışan Geliştirici Ekipler

Litecoin ağında geliştirmeler yapan ekiplere Litecoin Foundation, The Litecoin Core Development Team ve Atari örnek verilebilir.

Litecoin Foundation, Blockchain tabanlı teknolojiler geliştirip LTC’yi daha kullanıcı dostu hale getirmeyi hedefliyor. Öyle ki LTC’nin benimsenme oranını daha da arttırmak için geçmişte bir dizi şirketle ortaklık kurdular. Örneğin Litecoin Foundation, insanların çevrimiçi alışveriş işlemlerinden ödül olarak LTC kazanmalarına olanak sağlamak için BitcoinRewards’la, Güney Kore’deki LTC ATM’lerden fiat para çekimini kolaylaştırmak için ise Meconcash ile ortaklık kurmuştu.

Litecoin’le ortaklık kuran en önemli şirketlerden biri de Atari. Geride bıraktığımız yılın Mayıs ayında Litecoin Foundation ile ortaklık kuran Atari, oyunları ve konsolları için LTC’yi ödeme yöntemi olarak kullanacağını açıklamıştı.

Litecoin (LTC) Nasıl Alınır?

Kolay bir şekilde Litecoin (LTC) satın almaya başlamak için bir kripto para borsasına üye olmanız gerekiyor. Bitcoin’in ardından en popüler kripto paralardan biri olan Litecoin’in hemen hemen tüm kripto para borsalarında işlem gördüğünü söyleyebiliriz.

Borsalara kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonra KYC (Know Your Customer) doğrulamasını tamamlayarak alım satım işlemlerinize başlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra tek yapmanız gereken hesabınıza bakiye yükleyerek Litecoin (LTC) satın almaya başlamak.

Yazımızın bu kısmında Litecoin satın alabileceğiniz en popüler kripto para borsalarına yer vereceğiz. Litecoin (LTC) satın alabileceğiniz en popüler kripto para borsaları şu şekilde:

Litecoin Nasıl Alınır” başlıklı rehberimiz aracılığıyla 4 adımda Litecoin’i nasıl satın alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

En Popüler Litecoin (LTC) Cüzdanları

Litecoin, en popüler ve en eski kripto para birimlerinden biri olması sebebiyle birçok platform tarafından destekleniyor. LTC’lerinizi saklamak için tercih edebileceğiniz en popüler donanım ve yazılım cüzdanlarını sizin için derledik. İşte LTC’lerinizi saklayabileceğiniz en popüler kripto para cüzdanları:

  • Ledger Nano S & Ledger Nano X
  • Trezor
  • Exodus
  • Atomik wallet
  • Jaxx
  • Loafwallet 

Litecoin (LTC) ile ilgili en son gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

Söz konusu kripto paralar olunca günlük haberlerin, yaklaşan etkinliklerin ve sıcak gelişmelerin takibi çok önemli. Litecoin (LTC) haberleri, sıcak gelişmeleri, yaklaşan etkinlikleri ve çok daha fazlasını Coinkolik.com’dan takip edebilirsiniz.