Yükleniyor...

Litecoin’in (LTC) Kurucusu: Ağustos Ayında Gerçekleşecek Yarılanma Şok Etkisi Yaratacak

Litecoin'in (LTC) kurucusu Charlie Lee, önümüzdeki ay gerçekleşecek olan yarılanma sonrası madencilerin cihazlarını kapatıp, faaliyetlerine son verebileceğini söyledi.

Litecoin LTC Kurucusu Charlie Lee

Litecoin’in (LTC) kurucusu Charlie Lee, önümüzdeki ay gerçekleşecek olan yarılanma sonrası madencilerin cihazlarını kapatıp, faaliyetlerine son verebileceğini söyledi.

Lee, Avustralyalı kripto haber sitesi Mickey ile yaptığı röportajda, planlanan yarılanma ile blok ödüllerinin yüzde 50 oranında düşmesinin Litecoin’in madencilik ekosistemi için olası etkileri hakkında konuştu.

Lee, “Madencilik ödülleri yarı yarıya azaldığında bazı madenciler kâr etmemeye başlayacak ve makinelerinin fişini çekecekler. Büyük bir yüzde bunu yapacak olursa ağda yavaşlama olabilir. Yarılanmadan üç buçuk gün önce ve sonraki günlerde muhtemelen blok hızları daha yavaş olacak ve madencilik zorluğu yeniden ayarlanacak. Madencilik zorluğunun yeniden ayarlanmasının ardından blok hızları normale dönecektir.” dedi.

Bir kripto para biriminin madencilik ödülünün azalması sonrası olarak tedariği de azalmış olur ve bunun sonucunda fiyatı artar. Lee’ye göre bu fiyat artışı insanların beklentisinden, yani piyasa duyarlılığı ve talepten kaynaklanıyor. Fiyat artışı bekleyen insanlar satın alım yapıyorlar ve bunun sonucunda fiyat artıyor. Lee, yarılanmalardan önce görülen fiyat artışının asıl nedeninin bu olduğunun altını çiziyor.

Litecoin’in bir önceki blok ödülü yarılanması 2015 yılında gerçekleşmiş ve fiyat yarılanmadan önceki ayda (Temmuz) zirve yapmıştı. Yarılanmadan hemen sonra Litecoin fiyatı yüzde 50 düşmüş ve değer kaybı yüzde 75’e kadar çıkmıştı.

Coin360’ın verilerine göre, son 3 aylık grafikte Litecoin değerini neredeyse yüzde 36 artırmış durumda. Mevcut fiyat, 2017’nin Aralık ayında görülen en yüksek seviyenin hala altında (yüzde 67 daha düşük) seyrediyor.

Litecoin’in yaklaşan blok ödülü yarılanması 5 Ağustos 2019’da gerçekleşecek. Blok başına 25 LTC olan ödül 12.5 LTC’ye düşecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x