Litecoin, Merkezi Olmayan Bir Token Oluşturma Platformu 'OmniLite’ı Başlattı • Coinkolik
Yükleniyor...

Litecoin, Merkezi Olmayan Bir Token Oluşturma Platformu ‘OmniLite’ı Başlattı

OmniLite, akıllı sözleşme ile birlikte merkezi olmayan tokenler ve NFT'ler oluşturulmasını kolaylaştıran bir açık kaynak platformdur.

OmniLite

OmniLite, akıllı sözleşme ile birlikte merkezi olmayan tokenler ve NFT’ler oluşturulmasını kolaylaştıran bir açık kaynak platformdur. Litecoin blok zincirinin üzerine inşa edilmiş katmanlı bir protokol olan OmniLite, saygın ağ güvenliğinden ve düşük ücretlerinden yararlanır. OmniLite aracılığıyla oluşturulan tokenler, Litecoin’in bir uzantısı olarak kabul edilebilir ve sonuç olarak bu tokenlerden yapılan işlemler blok zincirine kaydedilir. OmniLite aracılığıyla oluşturulan tüm dijital varlıklar, Litecoin’in sunduğu ağ avantajlarından yararlanır.

Hızla büyüyen ve sürekli gelişen kripto varlık endüstrisi, dünya çapındaki yatırımcılar için bir fırsat merkezi haline geldi. Son on yılda en kalıcı kripto varlıklardan biri olarak kabul edilen Litecoin, bu ince ayar ve yenilik arzusunun başlıca örneğidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Litecoin’in minimum ücreti, on yıllık kalıcılığı ve %100 ağ çalışma süresi sayesinde, Litecoin ekosisteminin üzerine varlık oluşturma fırsatı yalnızca bir zaman meselesiydi. Litecoin geliştiricisi Loshan ve Litecoin Vakfı’nın OmniLite ile sıkı çalışması sayesinde, Litecoin ağının içinde OmniLite’a yer vermek için iyi bir zamandı.

OmniLite’ın oluşturulması, Litecoin blok zincirinin üzerinde sabit paraların oluşturulmasını da kolaylaştıracak. Bitcoin ve Ethereum gibi diğer ağlar doygunluk sorunları yaşarken, geliştiriciler Litecoin’in sunduğu önemli ölçüde daha ucuz işlem maliyetlerinden ve güvenlikten yararlanmak isteyebilir. OmniLite sayesinde Litecoin üzerine katmanlı bir ekonomi oluşturmak hiç bu kadar erişilebilir olmamıştı.

Şu anda, OmniLite, Litecoin Omni cüzdan modunu desteklemektedir ve Windows, Linux ve MacOS olmak üzere üç platformda mevcuttur.

OmniLite, Bitcoin blok zincirinde ikincil bir katman görevi gören önceki Omni protokolüne (başlangıçta Mastercoin olarak bilinir) dayanmaktadır.

Duyuruda şu ifadelere yer verildi;

“OmniLite aracılığıyla oluşturulan tokenlar, Litecoin’in bir uzantısı olarak kabul edilebilir ve sonuç olarak, bu tokenlerden yapılan işlemler blok zincirine kaydedilir.”

Omni’nin Bitcoin ağını kullanması gibi, OmniLite de Litecoin blok zincirindeki token işlemlerini kaydetmek için OP_RETURN kullanacak.

Ölçeklenebilirlik

Şu an için Litecoin, Bitcoin ve Ethereum gibi daha yüksek hacimli blok zincirlerinin yaşadığı sabit baskıyı görmüyor. Sonuç olarak, işlem hızları daha hızlı ve ücretleri daha düşüktür. Ancak OmniLite’ın popülaritesi artarsa, blok zincirinin ölçeklenme yeteneği, bu performans ölçümlerini korumanın anahtarı olacak.

OmniLite’ın tüm işlemleri Litecoin’e kaydedileceğinden, blok zincirinin bu ölçeklenebilirlik sorunlarını ele alması gerekecek.

Litecoin Vakfı temsilcisi Jay Milla konuyla ilgili şöyle konuştu;

“Litecoin, Bitcoin veya Ethereum’a kıyasla daha düşük ücretlerle saniyede daha yüksek işlemleri (tps) daha hızlı yapma kapasitesine sahip. Yani şu anda herhangi bir sorun beklemiyoruz. Bu arada, Omni katmanında oluşturulan varlıkların Lightning Network üzerinde işlenebilir olmasını sağlamak için devam eden araştırmalar ve çalışmalar var.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x