Yükleniyor...

Litecoin Mining (Madenciliği) Nedir?

“Litecoin mining” ya da Türkçe adıyla “Litecoin madenciliği”, bir işlem bloğunun Litecoin blok zincirine işlenmesidir.

Litecoin Nedir

“Litecoin mining” ya da Türkçe adıyla “Litecoin madenciliği”, bir işlem bloğunun Litecoin blok zincirine işlenmesidir. Litecoin (LTC), oluşturulan ilk altcoin’lerden biridir.

Litecoin ağı 13 Ekim 2011’de başlatılmıştır. LTC, ilk oluşturulduğundan beri piyasa değeri açısından hala en büyük kripto para birimlerinden biridir. LTC, orjinal Bitcoin Protokolünde değişiklikler yaparak Bitcoin’e bir alternatif sunmayı amaçlıyor. Teknik olarak Bitcoin’e çok benzemektedir.

Litecoin’i işlemek, blokzincire nihai olarak eklenen bloklara işlem bilgisi eklemeyi gerektirir. Blok zincir, belirli bir Litecoin’in tüm sahiplerinin bir kaydı olarak hizmet eder. Blok zincirde ayarlamalar, ancak matematik problemlerini yazılımlar marifetiyle çözebilecek oldukça güçlü bilgisayar donanımlarına sahip madenciler tarafından yapılmaktadır.

Bir Litecoin madencilik işletmesi kurmak için öncelikle donanıma ciddi yatırım yapılması gerekir. Litecoin’in ilk günlerinde madenciler, tek bir grafik işleme birimi (GPU) satın alarak bir çözüme ulaşabiliyorlardı. Ancak rekabetin artması ve giderek daha az Litecoin üretilmesi nedeniyle, Litecoin madenciliği çok daha fazla yatırım yapılması gereken bir alana dönüşmüştür.

Gerekli donanımı satın alan madencilerin, Litecoin’lerin yatırılabileceği bir e-cüzdan kurmaları gerekir. Bu noktada madenciler, madencilik operasyonunu idare edecek bir yazılım programı indirebilirler. Yazılım, Litecoin madencilik programını etkinleştiren bir komut dosyası çalıştırır. Çalıştırıldıktan sonra, program blokları işlemeye çalışır, ancak genellikle has hızını göstermez. Litecoin madenciliği yapabilmek için çok daha fazla sayıda GPU satın alınması gerekmektedir. 

GPU’ların maliyeti, donanıma olan yüksek talep nedeniyle artmaya devam etti ve nihayetinde uygulamaya özel entegre devreler (ASIC’ler) adı verilen çok daha özel ve verimli donanımların geliştirilmesine yol açtı.

Litecoin Nasıl Çalışır?

Blockchain sayesinde, işlem detayları blokların içinde saklanır ve her bir blok birbirine zincir ile bağlıdır. Bilgi zinciri ise Litecoin’in işlem defterinde bulunur.

Blockchain, açık ve dağıtık defter olup işlemleri verimli, kalıcı ve doğrulanabilir şekilde kaydeder. Defterin kendisi ise işlemleri gerçekleştirmek için programlanmıştır. Blockchain ağındaki bilgiler ise güvenli bir şekilde tutulması için şifreleme teknikleri kullanılır ve kullanıcı bilgileri adres dışında gizlenmiş olur. Kripto paralar da kullanıcılar tarafından kar elde etmek için çıkarılmış olur. İlk olarak 25 LTC blok ödülü olan kripto para, 4 yılda bir yarılanır ve 84 milyona ulaştığı zaman çıkarma işlemi tamamen durur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner