Madencilik şirketinden Bitcoin hatası: Geçersiz sayıldı • Coinkolik
Yükleniyor...

Madencilik şirketinden Bitcoin hatası: Geçersiz sayıldı

Halka açık bir kripto madencilik şirketi Marathon Digital Holdings'in (MARA) Bitcoin üzerinde geçersiz bir blok çıkardığı bildirildi.

madencilik

Halka açık bir kripto madencilik şirketi Marathon Digital Holdings’in (MARA) Bitcoin üzerinde geçersiz bir blok çıkardığı bildirildi.

“İşlem siparişi sorunu”

Kripto madencilik şirketi Marathon, havuz içerisinde “işlem siparişi sorunu” yaşadığını belirtti. Yaşanan hatanın ardından bir Bitcoin bloku geçersiz sayıldı. Geçersiz blokun 809478 yüksekliğinde olduğu açıklandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bu durum Casa CTO’su Jameson Lopp tarafından da teyit edildi ve Lopp, dokuz düğümden toplanan verilerin, blokun oluşturulmadan önce bir çıktıyı yanlış bir şekilde harcayan ve böylece bloku geçersiz kılan bir işlem içerdiğini gösterdiğini söyledi.

Geçersiz blok reddedildi

BitMEX Research’e göre sorun, bloktaki bir işlemin bir harcama çıktı işlemiyle yanlış sıralanması ve konsensüs kurallarını ihlal etmesi nedeniyle ortaya çıktı.

Bir madenci geçersiz bir blok ürettiğinde, Bitcoin protokolünü çalıştıran düğümler bunu reddeder ve üzerine inşa etmez. Geçersiz bloklar kaynak israfı ve ödül kaybı anlamına geldiğinden, madenciler mutabakat kurallarına göre geçerli bloklar oluşturmaya teşvik edilir.

madencilik 1

Marathon Digital, 37 binden fazla aktif madencisi ve 3,2 EH/s hash oranı ile büyük bir madencilik operasyonu yürütüyor. Ancak bu olay, büyük madencilik havuzlarının bile madencilik çabalarının boşa gitmesine neden olan mutabakat kuralı ihlallerine açık olduğunu gösteriyor.

Öte yandan bu olay, Bitcoin’in merkezi olmayan iş ispatı mutabakat mekanizmasının dayanıklılığını gösteren küçük bir aksaklık gibi görünmekte. Büyük madenciler bile ağ kurallarına uymalı ve blokları düzgün bir şekilde yapılandırmalıdır, aksi takdirde çalışmaları eşler arası ağ tarafından reddedilecektir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x