Malezyalı Sanatçının İlk NFT'si Pandemi Döneminde Kadınları Etkileyen Sorunları Ele Alıyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Malezyalı Sanatçının İlk NFT’si Pandemi Döneminde Kadınları Etkileyen Sorunları Ele Alıyor

Vivian Ng Suet Yuan’ın ilk NFT çalışması yayınlanacak.

malezya Nft

Vivian Ng Suet Yuan’ın ilk NFT çalışması yayınlanacak. Eser, NFT pazarı OpenSea’de açık artırmaya çıkacak. Satıştan elde edilen gelirin bir kısmı Kadınlara Yardım Örgütü’ne (WAO) bağışlanacak.

Neşeli ve canlı sanatıyla tanınan Ng, ilk kez “olumsuz duygu” teması olarak adlandırdığı bir eser ortaya koydu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

29 yaşındaki sanatçı Ng, pandemi döneminde nasıl sosyalleştiğini ve eseri oluştururken ilhamını nereden aldığını şöyle anlattı;

“Arkadaşlarım ve ben bu dönemde sohbet etmek ve birbirimize destek olmak için Zoom’da buluşuyoruz. Duygularımız ve hayatımızda olan şeyler hakkında konuşuyoruz. Yaptığım NFT eserini bu konuşmalardan ilham aldım.”

Özellikle Malezya’daki Kovid-19 vakalarının arttığını ve tanıdığı kişilerin hastalığa yakalandığını bu dönemde bu temayla çalışmaya başladığını söyleyerek şunları ekledi;

“Birkaç arkadaşımın Covid-19 testi pozitif çıktı. Onlardan biri öldü. Bu bana ölümün çok yakın olduğunu hissettiriyor. Özellikle pandemi sırasında içsel duygularımızı ortaya çıkarmak için dünyaya anlatmak istediğim çok daha fazla şey olduğunu hissediyorum, böylece insanlar nasıl hissettiğimizi anlayabilir.”

Ng, Mimarlık ve tasarım eğitimi aldı. İngiltere’deki Leeds Beckett Üniversitesi’nden peyzaj mimarlığı master derecesi aldı. Ayrıca Petaling Jaya’daki bir kolejde sanat dersleri verirken aynı zamanda “hız ve sprey” boyama projelerine odaklandı.

Geçen yıl, Malezya’nın ilk başbakanı Tunku Abdul Rahman’ın sadece parmak izlerini kullanarak Merdeka Günü portresi oluşturdu. Hargai Keharmonian adlı eser, binlerce sağ el parmak izinden oluşuyor.

Bu yeni çalışması Reveal, pandemi sırasında çoğumuzun başına bela olan ortak duygu ve hisleri yansıtıyor: korku, duygusal çöküntü, yorgunluk, suskunluk, tereddüt ve umutsuzluk.

Ng’nin soyut çalışması aynı zamanda bu pandemi sırasında kadınları etkileyen daha fazla ev işi yükü, cinsel, fiziksel ve aile içi şiddet, sömürüdeki ani artışlar, hamilelikle ilişkili ölüm risklerinin artması, finansal bağımsızlığın azalması, gelecek beklentileri ve daha fazlası gibi konuları tartışıyor.

Ng konuyla ilgili şöyle konuştu;

“Birçok kadın karantinada çaresizlik içinde. Eserdeki Koyu mavi tonlu arka plan, üzüntü ve melankoli anlamına gelir. Karantinayı temsil eden üç tablonun içinden geçen demir zincir sembolü zentangle ise: Pandemiyle uzun süre evde kalmaya zorlanıyoruz ve böylece fiziksel özgürlüğümüzü kaybediyoruz. Daha derin bir düzeyde, bu resim sadece dışsal prangaları değil, aynı zamanda hepimizin içindekileri de ifade ediyor. Hasta olmayanlar bile bu dönemden etkilendi. Durumdan endişe ediyor ve korku içinde yaşıyoruz.”

Ancak bu resim üzerinde çalışırken, Ng kendi içinde netlik ve huzur bulmanın bir yolunu keşfetti. Sıklıkla sakladığımız duygulara şekil ve biçim vererek bir şifa yolculuğuna başladığını söyleyerek şöyle konuştu;

“Bu tabloda vermek istediğim gizli bir detay var; her köşeye dağılmış, umudu simgeleyen beyaz üçgenler. Umut ve inanç, yaşama motivasyonuna sahip olmamız için çok önemli. Acı çekmek, bizi daha iyi bir hayata götürmek için güzel bir süreçtir. Acı çektiğimizde vazgeçmek bizim için kolaydır, ama bu aynı zamanda aşkın daha derinden yankılandığı zamandır. Mevcut durum ne kadar kötü ve ürkütücü olursa olsun, bu zor dönemi birlikte aşabileceğimize inanmalıyız. Ayrıca daha fazla NFT sanatı yaratmaya devam edeceğim. Sanatın geleceği bu, bence keşfetmek çok heyecan verici bir şey.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x