Yükleniyor...

MASAK‘tan 4 Kripto Para Borsasına Toplam 18 Milyon 800 Bin Lira Ceza Geldi

Mali Suçları Araştırma Kurulu’ndan (MASAK) denetimler sonucu çeşitli yükümlülük ihlalleri nedeniyle 4 kripto para borsasına ceza kesildi.

masak borsa cez

Mali Suçları Araştırma Kurulu’ndan (MASAK) denetimler sonucu çeşitli yükümlülük ihlalleri nedeniyle 4 kripto para borsasına ceza kesildi. Önde gelen kripto para borsaları Bitci Teknoloji AŞ, Icrypex Bilişim AŞ, Paribu Teknoloji AŞ ve BTC Türk hakkında toplam 18 milyon 800 bin lira idari para cezası verildiği aktarıldı.

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları 1 Mayıs 2021’den itibaren 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yükümlü olarak belirlenmişti. Bu kapsamda MASAK, internet sitesinden kripto hizmet sağlayıcılara ilişkin rehber yayımlamış ve bu şirketlerin tabi oldukları yükümlülükler; müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi verme ile muhafaza ve ibraz olarak belirlenmişti.

Henüz ceza ve rakamlar konusunda net/kesinleşmiş bir bilgi yok.

18 Milyon 800 Bin Liralık İdari Para Cezası Kesildiği Söyleniyor

borsalar

MASAK söz konusu hükümler kapsamında denetimler yapılmaya başladı. BTC Türk, Bitci Teknoloji AŞ, Icrypex Bilişim AŞ, ve Paribu Teknoloji AŞ nezdinde 2021’de yapılan yükümlülük ihlallerine ilişkin olarak, 2022’de söz konusu hizmet sağlayıcılarına idari para cezası verilmesi yönünde karar verildi.

Buna göre uygulanan para cezaları şöyle:

  • Paribu Teknoloji AŞ’ye 8 milyon TL
  • Bitci Teknoloji AŞ’ye 4 milyon 250 bin TL
  • Icrypex Bilişim AŞ’ye 4 milyon 100 bin TL
  • BTC Türk’e 2 milyon 450 bin TL

Öte yandan geçtiğimiz aylarda MASAK, global para borsası Binance’e de 8 milyon TL para cezası kesmişti. Bu Türkiye’de kripto para alanında ilk kesilen ceza olma özelliği taşıyordu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner