Yükleniyor...

Max Keiser: Türkiye’nin Çöken Ekonomisi İnsanları Bitcoin’e İtecek

Bitcoin boğası Max Keizer, Türkiye’nin ekonomisi kötüye giderken Türkler'in ekonomik krizden korunmak için Bitcoin’e yöneleceğini öne sürdü.

Türkiye Bitcoin Türk Lirası

Bitcoin boğası Max Keizer, Türkiye’nin ekonomisi kötüye giderken Türkler’in ekonomik krizden korunmak için Bitcoin’e yöneleceğini öne sürdü. Keizer, nakit para olarak Bitcoin’in Türkler için bir önemli bir hal alabileceğini söylüyor.

RT’deki Keizer Report programına ev sahipliği yapan sunucu, bu tahminde bulunurken birçok faktörü de göz önüne aldı. Şu anda Bitcoin için en çok işlem gören 5. ulusal para birimi Türk Lirası. Ona göre, öngörüsü için bu bile yeterli.

Bitcoin Türk Lirası

Türkiye Merkez Bankası artan enflasyondan dolayı sık sık para politikasında değişiklikler yaparak önlemler almaya çalışıyor. Merkez Bankası, son olarak repo ihale faiz oranını 150 baz puan düşürdü.

Bildiğiniz üzere İstanbul’da seçimler yenileniyor. Şu anda Türkiye uzun bir seçim sürecinin içine girmiş durumda. Ekonomistlerin büyük çoğunluğu, seçimlerin ardından ekonominin daha da kötüye gideceği görüşünde. Onlara göre, siyasi belirsizlik ülkedeki ekonomik durumu daha da kötüleştirecek.

Çift Haneli Enflasyon

Bir yıldan uzun bir süredir Türkiye’de enflasyon oranı çift haneli seyrediyor. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Türkiye’nin enflasyon oranı yüzde 25,24’e yükseldi. Trading Economics’in verilerine göre, ülkedeki enflasyon oranı Ağustos 2018’den bu yanaki en düşük seviye olan yüzde 19,5’e indi.

Türkiye Enflasyon Oranı

Diğer ekonomik göstergeler de enflasyon oranına benzer şekilde iç karartıcı. Yılın başında Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 14,7 ile son on yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ekonomik durumun daha da kötüleşmesiyle işsizlik oranının daha da artması bekleniyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2 oranında küçüleceğini öngörüyor.

Yüksek enflasyonun bir sonucu olarak Türkler dövize yöneliyor. CNBC’ye göre, Türkler, Türk Lirası’ndan ABD doları ya da Euro’ya yöneliyorlar. Mart ayında, Türk işletmeleri ve hanehalkı bazındaki ABD doları birikim oranı 2012’den bu yanaki en yüksek seviyeye ulaştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x