Yükleniyor...

Merkez Bankası, Temmuz 2022 Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen Temmuz ayı faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankasi Temmuz 2022 Faiz Kararini Açikladi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen Temmuz ayı faiz kararını açıkladı. Karar, beklentiler yönünde geldi ve politika faizi yüzde 14’te sabit tutuldu. Böylelikle 2022’nin ilk altı faiz toplantısında da Para Politikası Kurulu (PPK) faizi sabit tutmuş oldu.

Merkez Bankası Temmuz 2022 Faiz Kararı: Yüzde 14’te Sabit

Dolardaki yükseliş sürerken gözler merkez bankasının faiz kararına çevrildi. Ekonomistler, Temmuz ayı Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulacağını tahmin ediyordu. Karar da beklentiler yine dahilinde gerçekleşti ve faiz yüzde 14 seviyesinde sabit açıklandı. 

Yayımlanan TCMB faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda öne çıkan satır başları ise şu şekilde:

“Etkisi artarak sürmekte olan jeopolitik riskler olumsuz yönde etkisini sürdürmeye devam etmiş, dünyada iktisadi faaliyetin daha da zayıflamasına sebep olmuştur. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyon ihtimali artmaktadır. Küresel gıda güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek ve oynak seyir ile temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının sürmesi uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin çeşitlenerek arttığı gözlenmektedir”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner