Merkeziyetsiz Aracılık Protokolü Primex Finance, DEX’leri ve Borç Vermeyi Yeni Bir Ekosistemde Birleştirecek • Coinkolik
Yükleniyor...

Merkeziyetsiz Aracılık Protokolü Primex Finance, DEX’leri ve Borç Vermeyi Yeni Bir Ekosistemde Birleştirecek

DeFi (merkeziyetsiz finans), borç verme konusunda kendisini kanıtladı.

1628080839537

DeFi (merkeziyetsiz finans), borç verme konusunda kendisini kanıtladı. Bu tür bir finansal işlemde aracıyı ortadan kaldırmak, işlem yapan tarafların yararına olacak şekilde gerçekleştirilebilir. Pratikte bu özellik, borç verenlerin bankaları aradan çıkararak kazançlarını artırabileceği ve borç alanların aracı kriterlerini karşılamasalar dahi ihtiyaç duydukları fonlara erişim sağlayabileceklerin manasına gelir. Bununla birlikte endüstri hala çok yeni ve bugün tüketicilere sunulan geleneksel tekliflerle tamamen bir rekabete girilmesi için ek uygulamalar gerekiyor.

Gerçek şu ki, dünya her geçen gün artan bir şekilde tokenizasyon ile bu tip şeylerin üstesinden geliyor ve endüstri daha fazla varlığın dijital karşılığı olduğu bir geleceğe hazırlanıyor. Bu sebeple ticaretin kendisinin büyük ölçüde merkeziyetsiz hale gelmesi yalnızca bir zaman meselesi gibi görünüyor. Sonuç olarak, geleneksel finansta yaygın olan marj (kaldıraçlı) ticareti gibi kullanımlar, merkeziyetsiz bir muadil gerektirir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Marj ticaretinde borç, bir yatırımcı tarafından daha büyük satın alımlar gerçekleştirmek için kullanılabilir. Bu tür bir yatırımla, borç vereni korumak için bir miktar müşteri koruması gereklidir. Blockchain teknolojisi anonim olduğu için, müşterinizi aynı oranda tanımanızı sağlamaz.

Çözüm, borç veren bir kişinin, likidite sağlama becerisine ve bir trader’ın kaldıraçlı ticaret pozisyonları açmak için platformu kullanma becerisine bakar. Primex Finance, bunu gerçeğe dönüştürmek için, borç verenlerin likidite sağlamasına ve trader’ların bunu marj ticareti pozisyonlarında kullanmasına olanak tanıyan zincir üzerindeki geçmiş ticaret verilerine dayanan dinamik risk profili için bir çözüm tanımlıyor.

Sektör Genelindeki Endişeler Ele Alınıyor

Protokol, kullanıcılar en uygun çözümü sağlamak için, kendisini mevcut tekliflerden farklı bir yere koymak için birkaç temel özellik getiriyor.

Bugün endüstride yaygın olan şey, pazarın parçalanması ve merkezi borsalarda sınırlı sayıda varlık bulunmasıdır. Bu iki sorun, çapraz DEX ticaretinin sağlanmasıyla beraber çözülür. Bu çözüm, kullanıcıların girebileceği kaldıraçlı pozisyonların sayısını açar. Protokol tek bir borsayla sınırlı olmadığından, bunun yerine diğer faktörlerin yanı sıra mevcut likiditeyi de dikkate alır.

Trader’lar ayrıca, daha yüksek getiriler meydana getiren karlı ticaretin bir sonucu olan ve kredi verenlerin kazançlarını da artıran marj ticareti performansıyla desteklenen yield farming fırsatlarında yer alabilir.

Trader’lara fırsat sağlamak, pozisyon açarken teminat gereksinimlerinin ortadan kaldırılmasıdır. Bunun yerine, trader’ların harici bir cüzdana transfer yapmaya gerek kalmadan yalnızca depozitoyu kilitlemeleri gerekir. Tasfiyenin ardından, kilitli varlıklar daha sonra protokolün kilitli toplam değerine aktarılır. Her trader, daha sonra kişisel cüzdanları yerine akıllı bir sözleşme aracılığıyla DEX ile etkileşime girer.

Yatırımcıları daha fazla korumak, ilk olarak protokolün ikinci versiyonuyla kullanıma sunulan, AI tabanlı bir trader puanlama çözümüdür. Protokol trader’ları sürekli olarak değerlendirecek, her birini uygun bir şekilde puanlayacak ve yüksek oynaklıktan kurtulabilirlerse konumlarını kurtarmak için potansiyel fırsatlar sunacak.

Primex Finance Hakkında Daha Fazla Bilgi Burada

Diğer hususlar, farklı ticaret çiftleri, diğer trader’lar ve varlıklar arasında risk yönetimine indirgenir. Endişe, borç verenlerin risklerini “risk bucket” olarak bilinen birden fazla varlık arasında çeşitlendirme kabiliyeti ile ele alınmaktadır. Risk Bucket, topluluk tarafından tanımlanan belirli bir ticaret kuralları dizisine sahip akıllı bir sözleşmedir.

Destekleyici Bir Toplulukla Bir Araya Geldi

Stratos Technologies hisselerinin baş yatırım yetkilisi Rennick Palley Primex Finance projesini ile ilgili şunları söyledi;

“Primex, merkezi bir borsa veya teminatlı bir borç verme protokolünden geçmeden kaldıraçlı bir portföy yürütmek isteyenler için önemli bir aktör. Primex TradeFi’ın prime brokerlerin pek çok yeteneğinin yerini alıyor ve bunu yaparken DeFi felsefesine uygun hareket ederken ve DEX’lerle birleştirilebilir olmasını sağlıyor”

Primex Finance’in büyüyen topluluğu, prototip sürümünün 2022 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesini bekleyebilir. Bu, geleneksel finans hizmetleri ile DeFi arasındaki boşluğu kapatmaya yönelik kapsamlı bir hedefte tek bir adımdır. Bu tekliflerin ana akım hale gelmesi ve Primex’in kim olduklarına veya ne yaptıklarına bakılmaksızın herkese finansman sağlaması bekleniyor.

Primex Finans hakkında daha fazla bilgi

Website: https://primex.finance/

Twitter: https://twitter.com/primex_official

Telegram: https://t.me/primexfinance

Discord: https://discord.com/invite/tMAK2mVhwf

Medium: https://blog.primex.finance/


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x