Yükleniyor...

Merkezsiz Finans (DeFi) Protokollerinden Aave (AAVE) Nedir?

Bugün sizlere merkezsiz finans protokollerinden Aave’ı (AAVE) anlatacağız

38988030 93340654


Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bugün sizlere merkezsiz finans protokollerinden Aave’ı (AAVE) anlatacağız. Rehberimizde Aave nedir, Aave nasıl çalışır ve Aave hakkında bilmeniz gereken soruları altında merak ettiğiniz tüm konuları cevaplayacağız.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Nedir?

1 xd0PZBaYLXS7CguAIpyYPg

Merkeziyetsiz finans (DeFi), kullanıcıların merkezi otoriteler olmadan blockchain üzerinden finansal işlemler gerçekleştirmesine olanak tanır. Uygulamaları kullanırken sadece kripto para cüzdanınızın olması ve internete bağlanabilmeniz yeterlidir. Bütün işlemler blockchain ağında tanımlıdır ve geleneksel finans uygulamalarına göre daha güvenlidir. 

Aave (AAVE) Nedir?

Aave platformunun token’ı olan AAVE, Ethereum (ETH) üzerinden kullanıcılara borç alıp verme işlemleri ve kripto paralar üzerinden faiz kazanma (lending) işlemlerine üçüncü parti olmadan gerçekleştirmelerine olanak sağlar.

Ethereum tabanında çalışan Aave, akıllı kontratlar aracılığıyla yazılımı çalıştıran bilgisayarlar üzerinden yönetilir. Bu sayede Aave kullanıcıları farklı kurumlara kendi fonlarını yönetmeleri için ihtiyaç duymazlar. Sadece açık kaynak kodlarına güvenmeleri yeterlidir. 

Aave platformu AAVE, ETH ve BAT başta olmak üzere farklı kripto paralar üzerinden borç vermelerine olanak sağlar. 

DeFi Lending Nedir?

DeFi lending işlemleri, kripto para üzerinden borçlanma işlemlerinin güven ihtiyacı duymadan gerçekleştirmesini sağlama işlemi diyebiliriz. Kullanıcılar DeFi lending platformlarında kişiler arası (P2P) üzerinden borç alıp verme işlemlerini gerçekleştirebilir. 

Geleneksel Lending İşlemleri vs. DeFi Lending

Geleneksel borç alma işlemleri için bankalara kredi başvurusunda bulunmanız gerekir. Banka sizden belli başlı evrakları ister ve finansal durumunuza göre size borç verir. Ayrıca bankalar size borç alma işleminizi reddedebilir. Ama DeFi platformlarında herhangi bir evrak vermek yerine ellerinizdeki kripto paraları lending için karşılık olarak göstererek gösterebilir ve kolayca borç alabilirsiniz. Ayrıca DeFi platformlarında tüm işlemler ağdaki herkese açıktır. Son olarak DeFi platformları sansürleme bakımından bağımsızdır, bu sayede kimse sizin kimliğinizi silemez.

DeFi Borçları Nasıl Çalışır?

Borç alacak kişi size borç vermek için öncelikli olarak karşılık sunması gerekir. Sunacağı karşılık alacağı borçtan daha değerli olmalı. Ardından borç alanla borç veren kişi akıllı kontratlar üzerinden lending havuzları üzerinden borç işlemlerini gerçekleştirebilir. Bu alanda sadece borç alma ve ödeme işlemleri geçer ve borçların ödeneceği borç alan kişi ve platform tarafından garantilenir. Eğer borçlu kişi borcunu ödeyemezse platform elindeki karşılığı borcu ödemek için alır ve borcun tamamını borç veren kişiye öder. Son olarak borç alan kişi elindeki karşılığın bir kısmını ceza olarak platforma ödemek zorunda kalır. 

Aave Nasıl Çalışır?

Aave üzerinden kullanıcılar istedikleri kripto parayı borç havuzuna yatırırlar. Borç alanlar ise havuzlar üzerinden istedikleri miktarı alabilirler. Token’lar ise borç verenin isteğine göre trade veya transfer işlemi gerçekleştirebilir.

Bu aktiviteyi sağlamak için, Aave aTokens ve AAVE olarak iki farklı token çıkarır. aTokens borç verenlere yatırdıkları miktarı almak için kullanılırken, AAVE ise platformun kendi token’ıdır. 

AAVE sahipleri birkaç farklı avantaja sahip olurlar. İlk olarak AAVE üzerinden borç alanlar ücret ödemek zorunda kalmazlar. İkincisi ise AAVE üzerinden borçlananlar ücretlerdeki indirimden faydalanırlar. 

AAVE kullanıcıları borçların tamamına ödemelerini AAVE üzerinden yapmaları durumundan herkes tarafından görülebilir. Eğer AAVE olarak karşılık sunduysanız borçlanmanızı biraz daha artırabilirsiniz.

Flash Loans Nedir?

Flash Loans, Aave platformu üzerinden karşılık sunmadan borç almanızı sağlayan özelliktir. Yazılımcılar için geliştirilen özellikte borç alma işlemleri hızlı ve kolayca gerçekleştirilebilir. Bu sayede herhangi bir karşılık sunmadan işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Eğer işlem gerçekleşmezse işlemlerin tamamı gerçekleşene kadar tersine çevrilir. Bu sayede fonların güvenliği sağlanır. 

Rate Switching Nedir?

Faiz işlemlerine değiştirmek olarak da yorumlanabilen rate switching, Aave’ın riskli borç alma işlemlerini gerçekleştirmesine olanak sağlar. Borç alanlar kullanma oranı (U) olarak bilinen faiz üzerinden borç alabilirler. Kullanma oranı, havuzdaki fonu gösteren bir parametredir. Faiz modeli ise likidite riskini yönetmek için farklı teşvikler kullanır:

-Fonlar varken borç alma işlemlerini teşvik etmek için faizler düşük tutulur.

-Fonlar azken borç ödeme işlemlerini teşvik etmek için ise yüksek faizler devreye girer.

Aave’ın Ürünleri Nelerdir?

aTokens

Aave’ın faiz token’ları olarak bilinen aTokens, yatırdığınız fonları gösteren ve fonlarınızı aldığınız zaman yanan token’lardır. Aave protokolünde yatırdığınız değerin tam karşılığını olarak gösteren platformda borç alanlar için kiralanır. aToken’lar gerçek zamanlı faizleri alır ve faiziniz cüzdanınıza gider. Yani borç verenler için borç verdiklerini kanıtlayan token’lar olduğunu söyleyebiliriz. 

aToken’ların Özellikleri Nelerdir?

-aToken’lar, Aave protokolünde yatırdığınız fonun değerine sahip olur.

-aToken’lardaki faiz Ethereum adresinize istediğiniz zaman yönlendirilebilir. 

-Farklı stablecoin’ler üzerinden faiz kazanmanıza olanak tanır.

Aave Kullanıcılarının Açıklarını Bulmaları Karşılığı Ödül Dağıtan Uygulaması Bug Bounty Nedir?

Bug Bounty, Aave üzerindeki açıkları bulanları ödüllendiren platformlardır. Bug Bounty için kurallar yayınlayan Aave, kurallara uyulduğu zaman açıkların ciddiyeti ve saldırı olasılığına göre 100 dolardan başlayıp 250.000 dolara kadar ödül veren sistemdir. Aave’ın amacı, platformun iyileştirilmesi için kullanıcıları teşvik etmektir.

Aave Üzerinden Hangi Kripto Paralar Üzerinden Lending İşlemi Gerçekleştirilebilir?

Aave üzerinden Dai (DAI), US Dollar Coin (USDC), True USD (TUSD), Tether (USDT), sUSD, Binance USD (BUSD), Gemini Dollar (GUSD), Wrapped ETH (WETH), Aave (AAVE), Uniswap (UNI), yearn.finance (YFI), Basic Attention Token (BAT), REN, Enjin Coin (ENJ), Kyber Network (KNC), Chainlink (LINK), Decentraland (MANA), Maker (MKR), SNX, WBTC Coin (WBTC), 0x Coin (ZRX), Curve DAO Token (CRV), Balancer (BAL) ve xSUSHI (XSUSHI) üzerinden borç alıp verebilirsiniz. 

Aave Platformunun Hissedarları Kimlerdir?

Aave platformunun hassedarları Parafi Capital, Blockchain Capital, Framework, Three Arrows Capital, Standard Crypto, Blockchain.com, DTC.Capital, Winklewoss Capital ve DeFiance Capital’dır.

Aave’ı Kim Oluşturdu?

Aave 2017’de Stani Kulechov tarafından kuruldu. İlk olarak ETHLend olarak kurulan platform, sonradan ismini Aave olarak değiştirdi. Ayrıca firma olarak geliştirme ekibi bulunan Aave, açık kaynaklı olarak geliştirmelerini yürütür. 

Aave ICO’su

2017 yılında ICO’ya giden Aave, 1 milyar AAVE token’ı satması sonucu 16.2 milyon dolar fon sağlamayı başardı. Oluşturduğu token’lardan geri kalan 300 milyonu ise ekip için tutuluyor.

Aave Nasıl Satın Alınır

AAVE almak için Binance, Kraken, Huobi Global, Coinbase Pro, KuCoin, FTX ve diğer borsalarda hesabınızın olması yeterlidir. Borsalarda AAVE/USDT, AAVE/USD, AAVE/BTC, AAVE/BUSD, AAVE/EUR, AAVE/ETH, AAVE/GBP ve diğer işlem çiftleri üzerinden alım satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

Aave Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aave platformu risk içerir mi?

Aave platformu risk içermediğinden bahsedebiliriz. Risklerin yok edilmesi akıllı kontratlar ve fon çekme risklerinin sıfırlandığı için rahatça işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu risklerin önlenmesi için açık kaynak kodu kullanılması ve kodların denetlenir. Ayrıca açıkları bulmaları karşılığında kullanıcılara ödül verilir.

Aave token borç alıp verme işlemi dışında başka hangi işlemler için kullanılır?

AAVE platformun yönetişim token’ı olduğu için, platformda AAVE sahipleri protokol üzerindeki geliştirme önerilerini oylamak için kullanılır. Ayrıca Safety Module üzerinden AAVE token’larınızı stake ettirebilirsiniz. Bu sauede ücretler ve ödülleri kazanabilirsiniz.

Aave hakkındaki ek bilgilere nereden ulaşabilirim?

Aave hakkındaki ek bilgilere dökümantasyon, risk dökümantasyonu ve white paper üzerinden ek bilgi alabilirsiniz.

Aave hakkındaki gelişmelere nereden ulaşabilirim?

Aave hakkındaki gelişmeler, Aave haberleri, analizleri ve daha fazlasına Coinkolik.com üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Aave üzerinden staking nasıl gerçekleşir?

Stake etmek için ilk olarak Aave.app’e gitmeniz gerekir. Ardından stake ettir kısmını seçerek iki aşamalı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak işleminizi onaylamanız gerekir. Sonradan AAVE’larınızı Safety Module’da stake ettirme işlemini onayladıktan sonra staking işlemi gerçekleşmiş olur.

Staking nasıl durdurulur?

Aave.app üzerinden staking kısmına girin. Sonradan unstake kısmına tıklayın. Eğer soğuma kısmını çalıştırmazsanız yeniden aktif etmeniz gerekir. Bu işlem için en az bir ticari işlem yapmanız gerekir. Süreç bittikten sonra alttaki adımlar üzerinden stake ettirme işlemini bitirebilirsiniz.

Unstake AAVE: Bu işlem AAVE’larınızı unstake etmek için kullanılır. Doğrulandıktan sonra AAVE’larınız cüzdanınıza yollanır.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x