Yükleniyor...

Metaverse’te Geçen İlk Öykü, NFT Formatında Satışa Sunuldu

Metaverse evreni, ilginç konularla gündeme gelmeye devam ediyor.

nft 1 1

Metaverse evreni, ilginç konularla gündeme gelmeye devam ediyor. Şimdi de Metaverse içinde geçen ilk öykü yazıldı ve NFT olarak satışa sunuldu.

Digivega yazarlarından Ademhan Esen Metaverse’te geçen ilk hikayeyi yazdı. Digivega’nın kreatif direktörü Serkan Uysal, metni güçlü tipografik ve pixel art ile eseri şekillendirerek NFT formatına çevirdi.

metaverse oyku

NFT eser, sadece 101 adettir ve numaralandırılmış bir şekilde sahiplerinden başka kimsede olmayacak. NFT, tipografi, pixel art ve edebiyatın disiplinler arası tasarım ve kompozisyonu olarak bir aile hikayesini anlatıyor.

Öykünün İsmi Gözbebek

metaverse 3

Metaverse içinde bir kadın, bir çocuk ve bir adamın tuhaf hikayesini anlatan öykü, Metaverse üzerindeki ilk bebeğin aile, birey, saygı ve bencilliği sorgulamasıyla başlıyor. Finalde çocuğun gözlerinden farklı puntolar ve farklı vurgularla zorlu okuma koşullarında geleceğimize ve şimdiye dair sert gerçekçi sorular soruyor.

NFT Eser, OpenSea’de Satışta

Metaverse üzerinde geçen ilk öykünün yazarı Ademhan Esen, “Ağrı Kesici” ve “Harfler Bizi Terk Etmeden” isimli iki öykü kitabının da yazarı. Çeşitli gazete ve dergilerde de öyküler yazan Ademhan Esen, bu öyküde, Pixel art ve tipografi kısmında Serkan Uysal’la çalıştı. Öykünün editöryal süreçlerini de Hasan Basri yönetti.

En popüler NFT platformlarından biri olan Opensea üzerinden satışa sunulan eser, Türkçe orijinalinin haricinde sahibi için okumak istediği dilde dijital bir kopyasıyla da gelerek Türkçe halini de değiştirilmez bir şekilde muhafaza ediyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x