Yükleniyor...

Milyonlarca Dolara Satılmış En Pahalı 8 NFT Eser

Son zamanlarda popülaritesi giderek artan, kripto varlık ekosistemiyle dijital sanatı birleştiren NFT eserleri çok yüksek rakamlardan alıcı buluyor.

nft 2

Son zamanlarda popülaritesi giderek artan, kripto varlık ekosistemiyle dijital sanatı birleştiren NFT eserleri çok yüksek rakamlardan alıcı buluyor. Bu zamana kadar satılan en pahalı 8 NFT eserini sizler için derledik.

1. Everydays: The First 5000 Days: 69,3 Milyon Dolar

Everydays The First 5000 Days

Dijital sanatçı Mike “Beeple” Winkelmann’ın Everydays: The First 5000 Days isimli NFT’si şimdiye kadar satılan en pahalı NFT’ler listesinin başında yer alıyor. Christie’nin 11 Mart’taki ilk dijital sanat müzayedesinde 69,3 milyon dolara rekor kıran fiyatla satıldı. Eser, tarihi bir müzayede evinde satılan ilk NFT oldu. Beeple’ın 5 bin parçasının bir derlemesi olan jpg formatındaki dijital sanatı, 25 Şubat’ta başlayan açık artırmanın ardından 69,4 (yaklaşık 523 milyon Türk lirası) milyon dolara satıldı.

2. Hashmasks: 17 Milyon Dolar

Hashmasks Header 1024x571 1

Bir benzeri daha bulunmayan ve yetmişin üzerinde sanatçı tarafından oluşturulan bir dijital portre koleksiyonu olan Hashmasks. İsviçre’den Suum Cuique Labs tarafından getirildi. NFT ürünleri arasında oldukça popüler bir konumda yer alıyor. Koleksiyonun parçaları arasında 0.0001 Ethereum’dan 420 Ethereum’a kadar değer biçilen pek çok tablo yer alıyor. Tüm koleksiyonun yaklaşık değeri ise 17 milyon doları buluyor ve bu tutar her geçen gün büyük bir hızla artmaya devam ediyor.

3. CryptoPunk #7523: 11.8 Milyon Dolar

cryptopunk 7523 1

CryptoPunks, son aylarda NFT sanat piyasasına hakim oldu ve bu NFT’lerden dördü şimdiye kadar satılan en pahalı on NFT arasında yer aldı. Haziran ayında Sotheby’s müzayede evi tarafından satılan, Covid Alien olarak da bilinen CryptoPunk #7523, CryptoPunks’ın çok aranan uzaylı çeşidine aittir.

Toplam 10.000 CryptoPunk’tan yalnızca dokuz tane uzaylı CryptoPunk mevcut, bu da onları değerli bir koleksiyon parçası haline getiriyor. Larva Labs, 24×24 piksel 8-bit tarzı Ethereum blok zincirindeki ilk NFT’lerden olan CryptoPunk karakterlerini 2017 yılında piyasaya sürdü.

4. CryptoPunk #3100: 7,58 Milyon Dolar

CryptoPunk 3100

İkinci en pahalı CryptoPunk, Larva Labs tarafından yaratılan dokuz nadir deniz mavisi renkli uzaylı CryptoPunk’tan biri. Bu CrpytoPunk, onu diğer dokuz uzaylıdan ayıran beyaz ve mavi bir kafa bandı takıyor. Cryptopunk #3100, Mart 2021’de satılsa da hemen yeniden satışa sunuldu.

5. CryptoPunk #7804: 7.57 Milyon Dolar

CryptoPunk 7804

Listemize giren üçüncü uzaylı CryptoPunk, CyrptoPunk #7804, Mart 2021’de Twitter’da isimsiz bir alıcıya satıldı. CryptoPunk #7804, var olan en nadir Cryptopunk’lar arasında yer alıyor.

6. Crossroads: 6.66 Milyon Dolar

Crossroads

Dijital sanatçı Beeple’ın bir başka NFT’si Crossroads, eski Başkan Donald Trump’ın yenilgisiyle dalga geçen siyasi bir içerik. 10 saniyelik videoda, Trump çıplak vücuduna karalanmış küfürlerle yerde yüzüstü yatıyor.

Trump, Beeple’ın ilk siyasi içeriği değil. Ayrıca Beeple, Bernie Sanders ve Hillary Clinton’ın karikatürlerini yaptı.

7. CryptoPunk #8857: 6.6 Milyon Dolar

cryptopunk

Dördüncü en pahalı CryptoPunk olan CryptoPunk #8857 OpenSea’de 6.63 milyon dolara satıldı. Alıcının kimlikleri ise henüz bilinmiyor.

8. Grimes Dijital Sanat Koleksiyonu: 6 Milyon Dolar

Grimes Dijital Sanat Koleksiyon

Listenin sekizinci sırasında ise Kanadalı şarkıcı Grimes’ın dijital koleksiyonu yer alıyor. Mart ayında açık arttırmaya çıkan dijital sanat koleksiyonu yaklaşık 6 milyon dolara satıldı. 10 ana parçadan oluşan bu dijital sanat koleksiyonu hem eşsiz hem de binlerce kopyası bulunan ürünlerden oluşuyor. Koleksiyonda en çok ilgi gören eser ise “Death of the Old” adlı video oldu. Grimes’ın orijinal bir şarkısına ayarlanmış olan ve uçan melekler, bir haç, bir kılıç ile parlayan ışıkları içeren video yaklaşık 389 bin dolara alıcı buldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner