Yükleniyor...

Mısır’dan Geri Adım! Kripto Para Yasağı Kalkıyor!

Daha önce Mısır, İslam Hukuku'nu esas alarak tüm kripto paraları yasaklamıştı.

Mısır Kripto Para

Daha önce Mısır, İslam Hukuku’nu esas alarak tüm kripto paraları yasaklamıştı. Ancak ülkenin kripto paralara kısıtlamaları gevşetmeye hazırlandığı ortaya çıktı.

Mısır’ın şu anki müftüsü olan Shawki Allam, teknolojinin vergi kaçırma, kara para aklama ve diğer hileli faaliyetlerle hukuk sistemini zayıflatabileceğini söyleyerek 2018’in başında kripto paralara yasak getirmişti. Allam’ın yasak nedenleri arasında kripto paralardaki yüksek volatilite ve dolandırıcılık faaliyetlerinde sık sık görülmeleri yer alıyordu.

Bununla birlikte, pazar genişledikçe ve komşu ülkeler teknolojiyi keşfetmeye, desteklemeye başladıkça Mısır engelleyici tutumundan vazgeçiyor. Orta Doğu Haber Ajansı’na konuşan bir kaynak, kripto para birimlerinin lisanssız olarak oluşturulmasını, ticaretini veya tanıtımını yasaklamak için önerilen tasarıyı açıkladı.

Kaynağın dile getirdiği tasarıyla, Mısır Merkez Bankası’na (CBE) kripto paraları düzenleme ve kripto şirketlerine lisans verme hakkı verilecek:

Yeni yasa, banka işlemlerinin elektronik olarak doğrulanması, elektronik ödeme işlemleri ve havale işlemlerinin yanı sıra çeklerin elektronik olarak düzenlenmesi için CBE yasal otorite olacak. Yukarıda belirtilen tüm eylemleri düzenleyen kural ve prosedürler CBE tarafından belirlenecek.

Mısır, bu hareketten yıllar önce kripto paraları yasallaştırma konusunu görüştü ve görüşmelerin ardından taslak tasarı oluşturuldu. Taslak tasarı henüz kamuya açık bir şekilde yayınlanmış değil.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x