Yükleniyor...

Monero, Düşük Enflasyon Oranı ile Bitcoin’in Önünde!

En büyük gizlilik odaklı kripto para birimi Monero, Bitcoin'e kıyasla daha düşük enflasyon oranı ile dikkatleri üzerine çekti.

XMR Monero ve BTC Bitcoin

En büyük gizlilik odaklı kripto para birimi Monero, Bitcoin’e kıyasla daha düşük enflasyon oranı ile dikkatleri üzerine çekti. Monero’nun enflasyon oranı kripto para birimindeki tail emisyon durumundan dolayı Bitcoin’e kıyasla daha yüksek oranda düşüyor.

Daha önce Monero’nun enflasyon oranındaki düşüş Bitcoin’e benzer hareket ediyordu. Şimdi durum değişmiş durumda ve Monero’nun enflasyon oranı artık Bitcoin’den daha düşük.

Birçok altcoin’de enflasyon halvening yani yarılanma ile düşürülüyor. Bunun sonucunda yüksek volatilite, sert yükselişler ve düşüşler görülebiliyor. Monero’da ise durum oldukça farklı çünkü emisyon oranı her blokta sorunsuz bir şekilde düşüyor. Bu da madencilerin ani kar değişikliklerine maruz kalmalarının önüne geçiyor.

Bunun yanısıra Bitcoin’de “hard capitalization” var. Yani madencilik ile kazılacak toplam BTC miktarı önceden belirlenmiş durumda ve bu değişmeyecek. Ancak Monero’da “tail emission” var. Bundan dolayı bütün XMR’ler kazıldıktan sonra bile blok ödülü olarak dakikada 0.6 XMR piyasaya sürülmeye devam edecek. Bütün XMR’ler 2020’nin Mayıs ayına kadar kazılmış olacak. Ancak son BTC 2140 yılında çıkarılacak ve ardından BTC kazımı son bulacak.

Kimisine göre Monero’daki düşük enflasyon geçici ve 2020’nin Mayıs ayındaki Bitcoin yarılanmasına kadar Bitcoin’in enflasyon oranının altında seyredecek. Yarılanmadan sonra ise Bitcoin’in enflasyon oranından hep yüksek olacak.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x