NFT Dünyasındaki 9 Farklı NFT Türü • Coinkolik
Yükleniyor...

NFT Dünyasındaki 9 Farklı NFT Türü

Twitter'ın yaratıcısı Jack Dorsey, dünyanın ilk tweet'ini 2,9 milyon dolara sattı; Bu haber, çoğu insanı NFT dünyasıyla tanıştırdı.

nft turleri

Twitter’ın yaratıcısı Jack Dorsey, dünyanın ilk tweet’ini 2,9 milyon dolara sattı; Bu haber, çoğu insanı NFT dünyasıyla tanıştırdı. Şimdi tüm bu NFT’ler paha biçilmez sanat eserleri olarak alınıp satılıyor.

NFT pazarı dijital Mona Lisa’larla dolup taşıyor, ancak soru şu: Tweet’ler ve resimlerin yanı sıra başka ne tür NFT’ler var? NFT’lerin dünyasına bir giriş yapalım ve bu cevabı bulalım.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Temel olarak her şey bir NFT olabilir. İşte piyasada bulunan yaygın NFT türleri:

1. Sanat

Sanat, en popüler NFT biçimidir. Şu anda, en pahalı NFT’lerin çoğu sanat eseridir. Şimdiye kadar satılan en değerli NFT, ünlü sanatçı Beeple tarafından “EVERYDAY’S: THE FIRST 5000 DAYS” olarak adlandırılıyor. Bu parça 69 milyon dolara satıldı. Milyarderlerin banka hesaplarını bozan başka pahalı NFT’ler de var.

Bu aynı zamanda video sanatı eserleri için de geçerlidir. Kısa videolar ve hatta GIF’ler milyon dolara satılıyor. Özellikle, yerde yatan çıplak Donald Trump görseli “Crossroad” adlı 10 saniyelik bir video 6,6 milyon dolara satıldı. Bu da Beeple tarafından yapıldı.

nft non fungible token concept blockchain system classical statue non fungible token symbol pink background crypto art concept

2. Müzik

NFT sektöründe popüler olan diğer bir tür müziktir. Müzik, yıllardır, kayıtlara, kasetlere, CD’lere ve dijital olarak kaydedilip dağıtılan, takas edilebilir bir sanat olmuştur. Son zamanlarda müzisyenler ve DJ’ler çalışmalarını NFT olarak satıyor ve birkaç saat içinde milyonlarca dolar kazanıyor.

Müzisyenlerin, bağlı oldukları müzik şirketleri, müzikten elde edilen paranın bir kısmını cebine atarlar. NFT’lere gelince, müzisyenler paranın kabaca %100’ünü elinde tutabilir, bu yüzden pek çok müzisyen bu yönteme yöneliyor.

3. Video Oyunu Öğeleri

NFT alanındaki diğer bir tür de video oyunlarıdır. Şirketler tüm oyunları NFT olarak satmıyor. Bunun yerine dış görünümler, karakterler ve diğer öğeler gibi oyun içi içerikler de satabiliyor. Günümüzde, DLC varlıklarının milyonlarca kopyası oyunculara satılmaktadır, ancak bir NFT varlığı benzersiz ve tek bir alıcıya özel olur.

4. Trade Kartları/Koleksiyon Öğeleri

NFT’ler dijital ticaret kartları olarak da düşünülebilir. Hepimiz binlerce dolara satılan sınırlı sayıda beyzbol kartlarını biliyoruz. NFT pazarı da pek farklı değil. İnsanlar ticaret kartlarının sanal versiyonlarını piyasada satın alabilir, takas edebilir ve tıpkı gerçekte olduğu gibi saklayabilir. Bu NFT’lerin bazıları bir milyon dolardan fazla satıyor.

Şirketler, sadece ticaret kartları değil, NFT pazarında her türlü tahsil edilebilir ürünü satabilir. Tahsil edilebilir olduğunu düşündüğünüz bir şey varsa, piyasaya sürülebilir.

5. Önemli Spor Anları

NFT’ler, fiziksel bir eşdeğeri olmayan bir şey sunar: unutulmaz spor anları. Bunlar, çığır açan smaçlar veya oyunun kurallarını değiştiren goller gibi spor tarihindeki önemli anların kısa klipleridir. Bu klipler 10 saniye kadar kısa olabilir ve 200.000 dolardan fazla değere sahiptir.

nft non fungible token art technology concept 3d rendering

6. Meme’ler

NFT pazarında meme satın alabilir ve takas edebilirsiniz. Güzel olan, bazı durumlarda memedeki kişinin gerçek satıcı olmasıdır. Nyan Cat, Bad Luck Brian, Disaster Girl ve diğerleri gibi popüler memelerden bazıları listede 30.000 ila 770.000 dolar arasında değişiyor. Bugüne kadarki en değerli meme, 4 milyon dolara satılan Doge memesidir.

7. Alan Adları

Bir alan adı kaydedebilir ve NFT pazarında satabilirsiniz. Genellikle alan adınızı yönetmek için üçüncü taraf bir şirkete ödeme yapmanız gerekir. NFT pazarından bir tane satın alırsanız, bir kere ödeme yapacaksınız ve NFT alan adı size ait olacak.

8. Sanal Moda

NFT pazarında alınan ve satılan her şey sanal, peki moda neden olmasın ki? Bir bikiniye büyük paralar harcayabilirsin, ama gerçekte giymeyeceksin. Moda NFT’leri satın alanlar, çevrimiçi avatarları giydirecek.

Sanal bir çantaya veya kolyeye sahip olmak modayı takip eden bireyler için ayrılmış bir NFT türü. Elbette bunların hepsi benzersiz bir şekilde tasarlanmış sınırlı miktarda olan NFT’ler.

9. Çeşitli Çevrimiçi Öğeler

Jack Dorsey tweet’ini sattı. Bu ve bunun gibi durumlar insanların NFT pazarında herhangi bir şey satma isteğini ortaya çıkarır. İnsanlar kendi tweetlerini, Facebook durumlarını, makalelerini, Snapchat Hikayelerini veya TikTok’larını satmak isteyebilir.

NFT pazarında hala keşfedilecek çok şey var. Dijital beyzbol kartları satın almaktan sanal Versace çantaları satın almaya kadar, insanlar NFT olarak birçok farklı ürün satın aldı; yine de, hala buzdağının ucundayız.

Zaman geçtikçe, liste büyümeye devam edecek. NFT dünyası, kendi NFT’lerinizi yapmanız, satmanız ve takas etmeniz için herkese ve her şeye açık.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x