NFT Satışları, 10.7 Milyar Dolara Yükselerek Yeni Zirvesine Ulaştı • Coinkolik
Yükleniyor...

NFT Satışları, 10.7 Milyar Dolara Yükselerek Yeni Zirvesine Ulaştı

DappRadar'ın verilerine göre, NFT satış hacimleri 2021 yılında bir önceki yıllara göre sekiz kattan fazla arttı.

nft veri

DappRadar’ın verilerine göre, NFT satış hacimleri 2021 yılında bir önceki yıllara göre sekiz kattan fazla arttı. 10.7 milyar dolara yükselerek yeni zirvelere ulaştı.

NFT’lerde artan satışlar ve yüksek fiyatlar fiziksel olarak mevcut olmayan bu ürünlerin, bu kadar ilgiyle karşılaşması birçok kişiyi şaşırttı.

grafik1
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

En büyük NFT pazarı OpenSea’de, Ağustos ayında satış hacimleri 3.4 milyar dolara ulaştı. Piyasa, küresel hisse senedinin sarsıldığı Eylül ayında bile güçlü kaldı.

grafik2

COVID-19 salgınında kripto varlıkların fiyat artışları, genellikle NFT pazarının büyümesinin arkasındaki güç olarak gösteriliyor. Çünkü insanlar NFT’leri satın almak için kripto varlıkları kullanıyorlar. Ancak bazıları NFT’lerin kripto varlıklarının piyasa koşullarından bağımsız olarak değere sahip olduğunu söylüyor.

Elbette, NFT pazarının büyüklüğüne ilişkin tahminler, neyin dahil edildiğine bağlı olarak değişir. Müzayede evlerinde NFT sanat eserleri satışları gibi “zincir dışı” gerçekleşen işlemler genellikle veriler tarafından yakalanmaz.

DappRadar’ın verilere göre, birden fazla blok zinciri ve “zincir dışı” işlemleri içeren, 2021 satış hacmi toplam 13,2 milyar doların üstünde olduğu gözlendi. “Zincir dışı” satışları dahil etmeyen bir diğer piyasa takipçisi CryptoSlam, rakamın 9,6 milyar dolar olduğunu söylüyor.

Yalnızca Ethereum blok zincirindeki NFT’leri izleyen NonFungible.com, 2021 yılında toplam NFT hacmini 7 milyar dolar olduğunu ortaya koyuyor.

grafik3

Mart ayında Christie’s’de 69.3 milyon dolara satılan bir dijital kolaj bilinen en pahalı NFT satışı oldu. O zamandan beri, hiçbir NFT bu fiyata yaklaşmadı, müzayede evleri NFT satışları düzenliyor ve çoğu milyonlarca alıyor.

grafik4

Ancak, ünlülerin ve diğer yatırımcıların NFT trendine atlamasına rağmen, veriler NFT alıcılarının sayısının nispeten düşük olduğunu gösteriyor. NonFungible.com, üçüncü çeyrekte Ethereum blok zincirinde NFT ticareti yapan sadece 265.927 aktif cüzdan olduğunu söyledi.

NonFungible.com, üçüncü çeyrekte satılan NFT’lerin yarısından fazlasının 101-1000 dolar arasında olduğunu, 1,001-10,000 dolar aralığındakilerin satışların %20’sini oluşturduğunu ve %17’sinin 100 dolardan az olduğunu söyledi.

grafik5

NFT alanında üçüncü çeyrekte, yüksek büyüme gösteren, algoritmik olarak oluşturulmuş dijital sanat eserlerinin NFT’lerini satan ABD merkezli bir proje olan Art Blocks oldu.

Bir Art Blocks NFT’si Cumartesi günü 2.100 ETH’ye satıldı. (yaklaşık 6.9 milyon dolar) CryptoSlam’e göre, Art Blocks fiyatları Temmuz ayında 3.300 dolar olurken Eylül ayında NFT başına kabaca 15.100 dolara yükseldi.

grafik6

DappRadar, oyunla ilgili NFT’lerin de arttığını ve blok zinciri tabanlı oyun Axie Infinity’nin üçüncü çeyrek gelirlerinde 776 milyon dolar ile “oyna kazan” sektörüne liderlik ettiğini söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x