Nijerya Merkez Bankası Dijital Para Birimi eNaira için Çevrimiçi Web Sitesi Oluşturdu • Coinkolik
Yükleniyor...

Nijerya Merkez Bankası Dijital Para Birimi eNaira için Çevrimiçi Web Sitesi Oluşturdu

Nijerya Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) eNaira için web sitesi oluşturdu.

cbdc

Nijerya Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) eNaira için web sitesi oluşturdu. Oluşturulan web sitesi 1 Ekim’de kullanıcıların erişimine açılacak.

Nijerya Merkez Bankası, CBDC’si eNaira’yı detaylandıran bir web sitesi başlattığını bildirdi. eNaira’nın hem bir değişim aracı hem de bir değer deposu olduğunu belirten CBDC, perakende ödemelerde ve havalelerde kullanılmak üzere web sitesi oluşturdu. Vatandaşlar, banka hesabı entegrasyonu da içeren uygulamayı indirerek hemen başlayabilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

CBDC, bankanın dijital para biriminde yerel bankalara belge gönderme kararının ardından 1 Ekim’de başlayacak. Dijital varlık, yasal ihaleye ve faizsiz bir statüye sahip olacak. Değer bazlı işlemler maksimum limit olacak.

Merkez bankası, eNaira’nın yerel ve uluslararası ticaretin yanı sıra finansal katılımı artıracağını açıkladı. Web sitesinin, şu anda boş olmasına rağmen, mevcut satıcıların listesini gösteren bir bölüm bulunmaktadır. Diğer özellikler arasında birleşik bir ödeme sistemi, bir hesap yönetim sistemi, temassız ödemeler ve eksiksiz eşler arası ödemeler bulunacak.

Nijerya ilk olarak Haziran 2021’de bir CBDC girişimini duyurdu. Ülke, böylelikle dünyada oldukça popüler olan kripto varlık piyasasına giriş yapmış oldu.

Afrika’nın teknoloji konusunda en bilgili ülkelerinden biri olan Nijerya, aynı zamanda kripto varlık pazarında en aktif olan ülkelerden biri. Hatta %31,9 ile kripto varlıkları en yüksek benimseme oranına sahip.

Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, tüm kripto varlık hesaplarının kapatılmasını isteyen merkez bankası kararının ardından kripto varlık tekliflerini dondurdu. Daha sonra Nijerya Başkan Yardımcısı, yasaklamak yerine kripto varlıkların düzenlenmesini istedi.

Ekim lansmanı, CBDC için bir pilot görevi görecek ve 2021 yılının sonuna doğru tam lansman bekleniyor. Varlık, Hyperledger Fabric üzerinde çalışıyor. Pilot uygulama, önümüzdeki aylarda blok zinciri teknolojisinin faydalarını getirmeye istekli olan hükümetler tarafından başlatılan birçok projeden biri olacak.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x