Yükleniyor...

Nijerya Merkez Bankası, eNaira ile Fatura Ödenmesine İzin Verecek

Nijerya Merkez Bankası (CBN), halkın faturalarını, TV aboneliklerini ve uçak biletlerini eNaira ile ödemelerine olanak sağlayacak.

shutterstock 189093872

Nijerya Merkez Bankası (CBN), halkın faturalarını, TV aboneliklerini ve uçak biletlerini eNaira ile ödemelerine olanak sağlayacak.

Düzenleyici, eNaira’nın kullanımını artırarak, ürünü popülerleştirme amacı güdüyor. 

Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya, aynı zamanda da kıtanın CBDC konusunda en çok çabalayan ülkeleri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan eNaira, finansal işlemleri “toplumun her katmanı için daha kolay ve sorunsuz” hale getirmesi için ortaya çıktı.

Merkez bankası, gelecek hafta CBDC kullanımını güncelleyerek, halkın faturalar ve uçak biletleri gibi ödemeler yapabilmesine olanak tanıyacak. Düzenleyici bunu yapabilmek için mobil bankacılık firması Bizi Mobile ile ortaklık kurdu. Nijerya Merkez Bankası yöneticis Bariboloka Koyor konuyla ilgili çeşitli ayrıntılar paylaştı:

“Önümüzdeki haftadan itibaren eNaira hızlı cüzdan uygulamasında, DSTV veya elektrik faturası ödemesi ve hatta uçak bileti ödemesi gibi işlemler yapılmasına olanak tanıyacak bir güncelleme olacak.

Bu, bankacılık işlemlerinin çok daha kolay ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi için CBN’nin finansal kapsayıcılık, bankacılık işlemlerinin verimliliği ve güvenlik açısında her Nijeryalıya ulaşmak için başlattığı bir projedir. Nijerya, eNaira’nın avantajlarından faydalanabilir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner