Yükleniyor...

Nobel Ödüllü Nouriel Roubini, El Salvador Başkanının Bitcoin Nedeniyle Suçlanması Gerektiğini Söyledi

Nobel ödüllü Nouriel Roubini, Nayib Bukele'yi "suçlu başkan" olarak nitelendirdi.

Nouriel Roubini bitcoin bukele

Nobel ödüllü Nouriel Roubini, Nayib Bukele’yi “suçlu başkan” olarak nitelendirdi.

Nobel Ödülü sahibi Nouriel Roubini, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’ye yönelik eleştirilerine devam etti. Roubini, Bukele’nin Bitcoin yatırımı yapıp adeta kumar oynayarak ülkeyi “iflas ettirebileceği” için görevden alınmayı hak ettiğini iddia etti.

Roubini, Bukele’yi sert sözlerle eleştirerek şunları söyledi:

“El Salvador’un Bitcoin ile yaptığı deney tam bir felaket: BTC’yi elinde bulunduran kişi %50 kaybetti. Ülke iflasın eşliğinde. O soytarıyı suçlamalılar. Nayib Bukele ülkeyi iflasa sürükleyen suçlu bir başkandır!”

Bu ayın başlarında, finansal hizmetler şirketi Moody’s, ülkenin cüretkar Bitcoin hareketinin, IMF’den ihtiyaç duyulan 1,3 milyar dolarlık krediyi güvence altına almasını engelleyeceği endişeleri nedeniyle El Salvador’un ülke kredi notunu düşürdü. Moody’s analisti Jaime Reusche, Bloomberg’e El Salvador’un mali profilinin hükümetin Bitcoin yatırımını artırması durumunda daha da kötüleşeceğini söyledi.

El Salvador’un Ocak 2023’te vadesi dolacak 800 milyon dolar değerinde dolar cinsinden tahvilleri var. Borç sorunları ve Bitcoin’i çevreleyen belirsizliğe bağlı olarak, bu tahvillerin getirisi bu ayın başlarında %34’e yükseldi. 2021’de tüm dünyadaki en kötü performansı gösterdiler. Dünyanın dört bir yanındaki en sıkıntılı devlet borcuyla boğuşan El Salvador, şimdi Tether ve Bitfinex’in ana şirketi olan blockchain geliştirici Blockstream ve iFinex ile ortaklaşa Bitcoin cinsinden “volkan tahvilleri” çıkarmayı planlıyor. Toplanan fonların bir kısmı “Bitcoin City” adlı özgürlükçü bir mekân inşa etmek için kullanılacak.

Daha önce bildirildiği üzere Bukele, Cumartesi günü gerçekleşen dramatik Bitcoin düşüşü sırasında tepki topladı. Ancak El Salvador Başkanıgeri dönüşe rağmen Bitcoin satın alma çılgınlığını sürdürdü.


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
yücel
yücel
2 yıl önce

dünyayı yöneten ekonomiler ve onların sistemlerini savunan nobelli ekonomistler gelecekte köşeye sıkışacaklarını anladılar ve diğer ekonomisi kötü ülkelerinde el salvadoru takip etmesinden korktukları için bukeleye saldırıyorlar.gelecek blockchainde.

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x