Yükleniyor...

NuCypher Nedir? NUCoin

NuCypher, blockchain mimarisi için "gizli yönetim" hizmetleri sağlamak amacıyla Ethereum ağına bağlı bir genel blokzincirleri şifreleme hizmetidir.

NuCypher nedir NU

NuCypher, blockchain mimarisi için “gizli yönetim” hizmetleri sağlamak amacıyla Ethereum ağına bağlı bir genel blokzincirleri şifreleme hizmetidir.

NuCypher Nedir, Nasıl Çalışır?

Gizlilik, blokzinciri teknolojisinde hassas konulardan biridir. Finansal uygulamaların hassas bilgiler ile ilgilenmesi, erişim kontrolü ve şifre yönetimi ihtiyacını da gerektirmiştir. NuCypher ağı, veri şifrelemelerini ve depolanmasını gidermek amacıyla ortaya çıkmıştır. Blockchain ağlarındaki dağıtılmış uygulamaların verilerini korumak ve gizliliği için kullanılan bir platformdur. Mikhail Egorov ve MacLane Wilkison tarafından ortaklaşa kurulan NuCypher, 2018 yılının sonunda piyasaya sürülmüştür. Ayrıca NuCypher ağının mainnet sürecini tamamlaması 2020 yılının Ekim ayına kadar sürmüştür.

NuCypher, Katman-2 çözümü olarak Ethereum üzerinde geliştirilmiştir ve PoS (proof-of-stake) algoritmasını kullanmaktadır. Diğer blokzinciri projelerinin aksine NuCypher, gizlilik katmanı oluşturmak amacıyla tasarlanmıştır. DApp’lerin verileri güvenilir bir aracı olmadan güvenli bir şekilde depolamasına ve paylaşmasına izin vermektedir. Aynı zamanda herhangi bir özel bilginin şifresini çözmeden veya depolamadan yeniden şifreleme gerçekleştirir. Bu durum özellikle, düğümlerin tipik olarak takma ad kullandığı ve hassas bilgiler konusunda güvenilmemesi gereken merkezi olmayan ağlar için kullanışlıdır. Ayrıca NuCypher’ın kriptografik kütüphanesi bulunmaktadır. Proje, kod kütüphanelerine paralel olarak, blokzinciri dünyası için açık kod kaynağı sağlamaktadır.

NU Coin Nedir

NU Coin Nedir?

ERC-20 standardında oluşturulan NU coin, merkeziyetsiz finans işlemlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca stake edilebilen bir kripto para birimidir. Staking işlemleri ile kullanıcılar pasif gelir elde edebilmektedir. NuFHE kitaplığına sahip olan NuyCypher, son derece güvenli hesapların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. NuCypher sadece veri gizliliği ile ilgili değil, güvene dayalı olmayan veri gizliliği ile de ilgilidir. E-postalar gibi bir hizmet kullanıldığında, mesajlar alıcıların gelen kutularına giden yolculukları boyunca güvenli bir şekilde şifrelenmektedir. Ancak içeriğinin güvenliği yine de kullanılan merkezi E-posta çözümünün bütünlüğüne bağlıdır. Güvenilen taraf kötü niyetli davranmasa da, bilgisayar korsanları yine de tek bir başarısızlık noktasına saldırabilmektedir.

Merkezi olmayan bir anahtar yönetim sistemi kullanan NuCypher, geliştiricilere blokzincirlerde verileri özel olarak depolama, paylaşma ve yönetme yeteneği sağlamaktadır. NuCypher, yalnızca verilere yetkisiz erişimi engellemeyi amaçlamaz, aynı zamanda veri sahibinin söz konusu verilere erişimi düzenlemesine ve iptal etmesine de olanak tanımaktadır. Bu, DApp’lerin düzenlemelerle tamamen uyumlu olabileceği ve finansal bilgileri kötü aktörlerden ve merkezi saldırılardan koruyabileceği anlamına gelir. NU Coin sahibi kullanıcılar, cüzdanlarda varlıklarını kilitleyebilir ve vade sonunda pasif gelir elde edebilir. Ayrıca kimliklerini özel şifre ya da imza şeklinde gizleyebilmektedir. NU Coin yatırımcıları, ağdaki akıllı sözleşmeleri kontrol eden NuCypher DAO güvenlik kontrollerine katılabilmektedir.

NU Coin Nereden Ve Nasıl Alınır?

Birçok kripto para borsasında NU Coin listelenmektedir. Bunlara örnek olarak; Coinbase Exchange, Gate.io, Uniswap (V2), SushiSwap, Bitget, Bitrue, Uniswap (V3) gibi platformlar verilebilir. NU Coin satın almak isteyen kullanıcılar, öncelikle bu platformlardan birine üye olmalıdır. Tercih edilen kripto para borsasında üyelik oluşturulduktan sonra hesap açılmalıdır. Kimlik doğrulama işlemlerini eksiksiz gerçekleştirdikten sonra, alım satım sayfası üzerinden istenilen miktarda NU Coin satın alınabilir. Satın alınan NU Coin’ler, işlemlerde kullanılabilir ya da daha sonra kullanılmak üzere güvenli cüzdanlarda saklanabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner