Yükleniyor...

Nvidia, Bitcoin (BTC) Dolandırıcılarının Radarında

Dolandırıcılar belirli bir topluluğa ulaşmak için genellikle tanınmış şirketlerin kisvesi altında hareket etmeye devam ediyor.

Bitcoin

Dolandırıcılar belirli bir topluluğa ulaşmak için genellikle tanınmış şirketlerin kisvesi altında hareket etmeye devam ediyor. Çeşitli uzmanlar tarafından keşfedilen yeni kötü niyetli saldırganlar ise bu kez teknoloji şirketi Nvidia’nın arkasına saklandı. Saldırganlar, ziyaretçileri şirketin 30’uncu yılında 50 bin Bitcoin dağıttıkları bir çekilişe katılmaya davet eden sahte bir web sitesini hayata geçirdi. Ancak dolandırıcılar, Nvidia logosu orijinalinde yeşilken logoyu menekşe renginde kullanma hatasına düştüler.

Sayfa, tıklandığında ziyaretçiyi çekiliş hakkında ayrıntılı bilgi içeren bir sayfaya götürmeyi vaat eden “Katıl” butonu içeriyor. Ancak içerik Nvidia gibi saygın bir şirket için kabul edilemez yazım hatalarıyla dolu. Sayfa, Nvidia CEO’su Jensen Huang‘ın fotoğrafı eşliğinde potansiyel kurbanları çekilişe katılmadan önce bağış yapmaya teşvik ediyor. Başarılı katılımcıların bağışlarını ikiye katlayabilecekleri, hatta ‘jackpot’u (50 bin BTC) vurabilecekleri söyleniyor. Sayfa, kullanıcıların ‘bağışlarını’ gönderecekleri kripto cüzdan kimlik bilgilerini içeriyor.

Ancak dolandırıcıların adresi kontrol edildiğinde toplam hesap bakiyesi 0.42 BTC olarak görünüyor ki bu reklamı yapılan 50 bin Bitcoin’den (BTC) çok daha az. Söz konusu miktarın bağışlarla oluşturulup oluşturulmadığı ise belli değil. Ancak hesap geçmişinde bilinmeyen göndericilerden gelen birkaç işlem takip edilebiliyor.

Bitcoin

Dolandırıcılığı Önlemek, Tasarruf Etmek ve Kişisel Verileri Gizli Tutmak İçin Neler Yapılmalı?

  • Tıklamadan önce tüm bağlantılar kontrol edilmelidir. URL’yi önizleme, yazım hatalarını veya diğer düzensizlikleri aramak için imleci bağlantının üzerine getirebilirsiniz.
  • Sahte web siteleri tıpkı gerçek web siteleri gibi görünebilir. Bağlantıların yanlış yazılmış olma olasılığı en ayırt edici alan. Ancak söz konusu bağlantılar geçerliymiş görünmek ve yasal sitenin kimliğine bürünerek farklı bir sayfaya yönlendirmek için gizlenebilir. Bu duruma da oldukça dikkat etmelisiniz.
  • Verilerini ve mali durumu korumak için çevrimiçi ödeme sayfasının güvenli olduğundan emin olunmalıdır. Web sayfasının URL’sinin normal HTTP yerine HTTPS ile başlayıp başlamadığı kontrol edilmelidir. URL’nin ve adres çubuğunun yanında, bazı tarayıcılarda yeşil olarak gösterilen bir kilit simgesi görünür. Bu özellikler yoksa devam edilmemelidir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner