Yükleniyor...

Onlarca Tüketiyici Koruma Derneğinden ABD’li Yetkililere Libra’yı Durdurun Çağrısı!

Sadece birkaç hafta önce açıklanmasına rağmen Facebook'un 2020'nin ilk yarısında piyasaya sürmeyi planladığı kripto parası Libra'yla ilgili tartışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Facebook Libra Coin

Sadece birkaç hafta önce açıklanmasına rağmen Facebook’un 2020’nin ilk yarısında piyasaya sürmeyi planladığı kripto parası Libra’yla ilgili tartışmalar hız kesmeden devam ediyor. Ve bu tartışmalar son dönemde daha da şiddetlenmiş durumda. ABD’deki tükeyici koruma dernekleri Libra’ya karşı sert bir tavır almış durumdalar ve Libra’ya dönük şikayetlerini özetledikleri ve kripto para projesinin durdurulmasını talep ettikleri bir mektup hazırladılar.

Düzenleyicilere ve ABD Kongresi’ne gönderilen mektupta, kripto para projesine ilişkin temel soruların ele alınıp netleştirileceği güne kadar Libra’nın durdurulması talep ediliyor. Derneklerin ele alınmasını istedikleri sorular arasında yönetim, tüketicinin korunması, gizlilik ve rekabet karşıtı uygulamalarla ilgili birçok konu bulunuyor.

Mektup, Facebook’un kripto para projesini açıklamasının hemen ardından birçok ülkenin düzenleyicisinin endişelerini dile getirdiği bir dönemde geldi. Libra’nın duyurulması sonrası Avrupa ülkelerindeki ve Rusya’daki düzenleyiciler peş peşe açıklamarda bulundular. Bu açıklamalardan en dikkat çekeni ise Fransa’nın Merkez Bankası’nın başkanının G7 ülkelerini “Kripto para Görev Gücü” kurmaya davet etmesi oldu.

Mektup, Libra projesine karşı ilk resmi durdurma çağrısını temsil ediyor. Bu yönü ile oldukça özel bir yanı bulunuyor. Mektupta ABD’li Dijital Demokrasi Merkezi, Ekonomik Politika Enstitüsü ve Kamu Vatandaşı gibi 33 kuruluşun imzası bulunuyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x