Yükleniyor...

Özbekistan, Güneş Enerjisi Kullanarak Bitcoin Madenciliği Yapılmasını Sağlayacak

Özbekistan hükümeti, ülkedeki yerel firmaların güneş enerjisi kullanarak Bitcoin madenciliği yapmasına izin vereceğini bildirdi.

ozbekistan bitcoin madenciligi

Özbekistan hükümeti, ülkedeki yerel firmaların güneş enerjisi kullanarak Bitcoin madenciliği yapmasına izin vereceğini bildirdi. Ayrıca hükümet, tüm kripto madenciliği operatörlerini gelir vergisi ödemekten muaf tutacağını açıkladı.

Özbekistan Bitcoin Madenciliğini Yasallaştırıyor

bitcoin madenciligi ozbekistan

Özbekistan, bu hafta yayımlanan bir cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, şirketlerin güneş enerjisi kullanarak kripto para madenciliği yapmasına izin verecek. Yerli ve yabancı şirketlerin tüm kripto işlemlerini gelir vergisinden muaf tutacak.

Taşkent hükümeti, şirketlerin kendi güneş panellerini kurarak Bitcoin madenciliği yapmalarını istiyor.

Bununla birlikte, madencilik şirketleri normal fiyatın iki katını ödedikleri takdirde elektrik şebekesine bağlanabilecekler. Ancak, kararnameye göre, tüketimin yoğun olduğu dönemlerde ek ücretler alınabilir.

Belgede, madencilik için herhangi bir lisans gerekmediği, ancak şirketin yeni kurulan Özbek Perspektif Projeleri Ulusal Ajansı tarafından tescil edilmesi gerektiği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madenciliği merkezi haline gelen Kazakistan, bu tür operasyonların eskiyen kömür santrallerinin egemen olduğu elektrik şebekesini zorlamasının ardından yasa dışı madencilik yapan yerleri kapatmaya başladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x