Yükleniyor...

Paribu Nedir, Güvenilir mi? Uzmanından Bitcoin Paribu Yorumları

Son günlerde hem ödeme hem de yatırım aracı olarak görülen kripto paralara sahip olmanın bazı yolları bulunmaktadır.

Paribu

Son günlerde hem ödeme hem de yatırım aracı olarak görülen kripto paralara sahip olmanın bazı yolları bulunmaktadır. Kimi kripto para birimine madencilik yoluyla sahip olunabilmektedir. Günümüzde madencilik ile kripto para sahibi olmak oldukça zordur. Çünkü dünya genelindeki yoğun madencilik faaliyetlerinden dolayı blok başına verilen ödüller ciddi anlamda düşüktür.

Kripto paralara sahip olmanın en kolay yöntemi ise fiat (itibari) para ile (Türk Lirası gibi) satın alım yapmaktır. Fiat para birimleri ile kripto para alım ve satımı yapılabilen platformlara “Kripto Para Borsası” denilmektedir. Bu noktada bugün Türkiye’de merkezli kripto para borsası Paribu’yu ele alacağız.

Kripto Para Borsaları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kripto para borsaları genel olarak birer değişim tokuş platformlarıdır. Fiat paranızı bu platformlar üzerinden istediğiniz kripto para birimine çevirir veya elinizdeki kripto para birimini fiat para birimine çevirebilirsiniz. Kripto para borsalarının çalışma mantığı geleneksel borsa sistemi ile hemen hemen birebirdir. Geleneksel borsa sisteminden tek farkları yatırımcılarınızı kendi banka ve kripto para borsası hesabınıza yapabilmeniz ve bir aracı kuruma ihtiyaç durmamanızdır.

Kripto para borsalarında işlemler borsa kullanıcıları arasında yapılmaktadır. Örneğin, fiat para birimi ile alış yapmak isteyen bir kullanıcı, kripto para birimini fiat para birimi ile takas etmek isteyen başka bir kullanıcıdan alır. Kripto para birimleri fiziki karşılığı olmayan dijital varlıklardır. Kripto para satın alma işlemleri bu nedenle sadece Paribu gibi kripto para borsaları üzerinden yapılabilmektedir.

Bir kripto para borsasında işlem yapabilmek için hesabınızda bakiyeniz bulunmalıdır. Fiat para birimleri ile işlem imkanı sunan borsalarda borsanın desteklediği fiat para biriminde bakiyeniz olmalıdır. Birçok borsa kullanıcılarının hesaplarına para yatırabilmesi için EFT/havale, kredi kartı gibi yatırma yöntemleri sunmaktadır.

Paribu Nedir?

Paribu, Türkiye’nin en yüksek hacimli hacimli dijital varlık işlem platformudur. Hızlı ve tümüyle güvenli olarak Bitcoin (BTC) olmak üzere birçok kripto para için alım satım işlemine aracılık eden Paribu, 14 Şubat 2017’de kullanıma açılmıştır. Paribu’nun CEO’su Yasin Oral’dır. Paribu, Türk Lirası ile kripto para alış veya satış işlemleri yapılabilen bir kripto para borsasıdır.

Kullanıcılar, Paribu üzerinde hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde 7 gün 24 saat kripto para işlemleri yapabiliyor, Türk Lirası çekme ve yatırma işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

12 milyon TL ödenmiş sermayesi, 120 bini aktif toplam 600 bin kullanıcısıyla Türkiye’nin lider kripto para borsası konumunda olan Paribu, günlük ortalama 6.500 web sitesi tekil ziyaretçisi ve ayda yaklaşık 8.000 destek talebi ve 800 çağrıya ortalama 7.3 dakikada çözüm sunuyor olması bakımından son derece popülerdir.

Paribu, kurulduğu günden bu yana birçok başarıya imza atmıştır. Bunlar:

 • Aralık 2017’de 5.800 BTC’lik hacme ulaşarak CoinMarketCap-World listesinde 16. sıraya yükseldi,
 • 20 Mart 2020’de 9.900 BTC’lik hacme ulaştı,
 • 1 Nisan 2020’de 15 milyon WAVES’lik hacmiyle bu kripto paranın hacim sıralamasında dünyada birinci oldu,
 • 4 Mayıs 2020’de 12 milyon dolarlık HOT hacmiyle bu kripto paranın hacim sıralamasında dünyada birinci oldu,
 • 4 Mayıs 2020’de 1,4 milyon dolarlık CHZ hacmiyle bu kripto paranın hacim sıralamasında dünyada ikinci oldu.

Ayrıca Paribu’nun iOS ya da Android için uygulaması bulunmaktadır. iOS ve Android için Paribu uygulaması üzerinden kolay ve her yerden işlem yapma avantajını elde edebilirsiniz.

Paribu Yasal mı?

Paribu, Türkiye’de tümüyle yasal olarak faaliyet göstermektedir. Yetkili mercilerden gerekli izinler alınarak açılmıştır. Ayrıca:

 • Sitenin SSL güvenlik sertifikası bulunmaktadır. Sahip olduğu güvenlik sertifikası sayesinde kart bilgileriniz ve kripto paralarınızın çalınma ihtimali son derece düşüktür,
 • Borsa yetkili merciilerden tüm izinleri almıştır,
 • Borsa üzerinden listelenen kripto paraların fiyatlarını anlık olarak takip edebilirsiniz.

Borsanın Marketinde Hangi Kripto Paralar Listeleniyor?

Başta Bitcoin olmak üzere birçok altcoin için alım satım hizmeti sunan Paribu’nun marketinde şu an için 22 kripto para listelenmektedir. Borsanın marketinde listelenen tüm kripto paralar şu şekildedir:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • XRP (XRP)
 • Tron (TRX)
 • Holo (HOT)
 • Waves (WAVES)
 • ChainLink (LINK)
 • Ravencoin (RVN)
 • Basic Attention Token (BAT)
 • BitTorrent (BTT)
 • Litecoin (LTC)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Stellar (XLM)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Cardano (ADA)
 • NEO (NEO)
 • Tether (USDT)
 • EOS (EOS)
 • Ontology (ONT)
 • Cosmos (ATOM)
 • Chiliz (CHZ)
 • Tezos (XTZ)

Borsanın sürekli olarak marketinde listenen kripto para sayısını artırdığını belirtelim.

Paribu Bitcoin Alış-Satış Fiyatı

Paribu, yatırımcılara ve trader’lara Paribu’dan Bitcoin alıp satabilme imkanı sunuyor. Bu noktada önmeli olan şey ise Paribu’daki anlık Bitcoin fiyatıdır. Veri sağlayıcıların sunduğu verilere göre anlık 1 Bitcoin fiyatı 2,179,565.01 TL Türk Lirası’dır. Ek olarak 1 Bitcoin 67,610.11 $ ABD Doları ve 62.287,38 Euro’dur. Bitcoin fiyatında son 24 saatte -0.23% oranında değişim olmuştur ve 24 saatteki hacim 26,404,465,403 $ ABD Doları olarak kaydedilmiştir.

Uzmanından Bitcoin Paribu Yorumları

Uzmanlar, yaptıkları kapsamlı analizler ışığında Bitcoin’in fiyatının 31 Aralık 2020 tarihine kadar 8.400 dolar ila 14.500 dolar aralığında hareket edeceğini belirtiyorlar. Bu aralıktaki fiyat tahmini için öne çıkan ilk senaryo Bitcoin’in uzun vadeli bir yükseliş trendi içerisine girmesi ve yıl sonuna kadar 14.500 dolara ulaşması. Alternatif senaryoya göre ise Bitcoin’in fiyatı henüz yükseliş trendine girmedi ve 8.400 doları görecek.

Uzmanların 2021 yılının sonu için yaptıkları fiyat tahminleri ise 2020’ye kıyasla bir hayli iştah kabartıcı. Uzmanların 2021 için verdikleri fiyat aralığı 12.600 dolar ila 31.200 dolar. Bu noktada ilk senaryoya göre Bitcoin’in fiyatı 2021 başında bir süre yatay hareket edecek ve ardından yükseliş trendine girerek yıl sonuna kadar 31.200 dolara çıkacak. Öte yandan alternatif senaryoya göre ise 5.000 dolar bölgesine kadar gerileyip uzun vadeli çift dip formasyonunu yamamlayacak ve yükseliş trendine girerek 2021’in sonuna kadar 12.600 dolar seviyesine çıkacak

Geçmiş fiyat döngülerini masaya yatıran uzmanlar, Bitcoin’in fiyatının 5 sene sonra ne seviyede olabileceği konusunda öngörülerde bulunuyorlar. En büyük kripto para şimdiye kadar üç kez uzun vadeli yükseliş trendi içerisinde hareket etti. İlk yükseliş trendinden ikincisine geçiş arasında 884 gün, ikinci yükseliş trendinden üçüncüye geçiş arasında 1491 gün var. İlk yükseliş trendinde fiyat yüzde 3514, ikinci yükseliş trendinde ise yüzde 1641 artış gösterdi.

İkinci geçiş süreci ilkine kıyasla 1,68 kat daha yavaş ve 0,46 kat daha büyük. Bu oranlardan yola çıkarak 2017’nin Aralık ayındaki dip seviyeden sonraki bir seviyenin 2514 gün sonra belirlenebileceği ve fiyatın yüzde 766 yükselebileceği öngörülüyor. Buradan hareketle 2024 yılının sonunda Bitcoin fiyatının 60.000 dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Genel olarak bu yazıdaki bilgilerin ve verilerin bir yatırım tavsiyesi olmadığı ve öyle görülmemesi gerektiğinin altını çizelim. Kripto paralar yüksek riskli yatırım araçlarıdır ve bir kripto paraya yatırım yapmadan önce mutlaka profesyonel bir yatırım uzmanına danışılmalıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner