Yükleniyor...

Piyasa Analisti FilbFilb’den Rahatlatan Açıklama: Bitcoin’de Yeni Dipler Görülmeyecek!

Kıdemli piyasa analisti FilbFilb'den rahatlatan açıklama geldi.

Bitcoin Fiyatı 11

Kıdemli piyasa analisti FilbFilb’den rahatlatan açıklama geldi. Piyasa analisti, Bitcoin’de yeni diplerin görülmeyeceğini söyledi. Analistin sığındığı argüman ise arz ve talep kuralı. Bu kuralla Bitcoin’in 2019’un en düşük seviyesine inmesinin engelleneceğine inanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin’in son fiyat hareketi birçok yatırımcıyı korkutmuş, 10.000 doların altının görülmesiyle panik satışlar başlamıştı. Bu satışlarla Bitcoin fiyatının 5.000 dolar ila 7.500 dolar aralığına gerileyeceği yönünde söylentiler ortalıkta dolanmaya başlamıştı.

Bitcoin’in son fiyat hareketi son günlerin gündem konusu Libra’dan kaynaklanıyordu. En azından en mantıklı açıklaması bu gibi duruyor. ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nin Libra için yaptığı oturumlarla oluşan korku Bitcoin fiyatını olumsuz yönde etkiledi.

Kıdemli piyasa analisti FilbFilb, Twitter hesabından kısa bir süre önce peşisıra değerlendirmelerde bulundu ve Bitcoin fiyatının neden 3.120 dolar seviyesine yakın bir yere gelmeyeceğine dair argümanını paylaştı.

FilbFilb’e göre madencilerin kar etmesi için Bitcoin fiyatı madencilik maliyetinin altına düşmesi imkansız ki bu zaten biline bir gerçek. “[…] Herhangi bir malın fiyatı üretim maliyetine doğru yükselme eğilimindedir.” kuramında olduğu gibi Bitcoin fiyatının da madencilik maliyetinin altına düşmesi mümkün değil.

Temel arz ve talep kuralı Bitcoin fiyatını belirleyen bir faktör. Zaman zaman bu kuralın dışına çıkılsa da genel eğilim bu yönde. P Morgan Chase analistlerinin Ocak ayında yayınladığı raporda 2018’in 4. çeyreğindeki ortalama Bitcoin madencilik maliyetinin 4.060 dolar olduğu bilgisi yer alıyordu. Bu ortalama madencilik maliyeti ile mevcut Bitcoin fiyatı kıyaslandığında madencilerin hala bir Bitcoin başına 5.500 dolar bandında kar ettiği görülüyor.

Bu noktada FilbFilb, ”2018’de olan şey, madencilerin Bitcoin’lerini marjinal maliyetlerle satmasıydı. Bunun sonucunda madenciler güçsüz rakiplerini ortadan kaldırılırken, en güçlü madenci rakipler hayatta kaldı.” değerlendirmesinde bulunarak önemli bir konuya dikkat çekiyor.

FilbFilb, madencilerin yeni çıkardıkları Bitcoin’leri 2020 ortalarında piyasaya sürme niyetiyle ellerinde tuttuğu görüşünde. Eğer tarihten ders çıkarabilirsek, o zaman madencilerin satışları sınırlandırmaya başladığını görebiliriz. Satışları yarı yarıya düşürerek fiyatların patlamasını beklerler ve daha sonra satış baskısı azalmaya başladığında ellerindeki malı piyasaya sürerler.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x